6 finantsplaneerimise nõuannet noortele peredele

Ükskõik, kas sinust saab esimest korda lapsevanem või sinu pere laieneb - raha on oluline asjaolu, mis aitab sul keskenduda kõige tähtsamale. Loe meie 6 nõuannet, mis aitavad noortel peredel raha säästa ja raha paremini hallata.

Organiseeri ja planeeri säästmist

Ükskõik, kas ostad uue maja või hakkad maja renoveerima, kõige esimesena tuleks teha uurimistööd. Ka uue lapse saamisel või pere laienemisel on põhjust mõelda analüütiliselt - just siinkohal tuleb mängu finantsplaneerimine. Olemas on palju rakendusi, mis aitavad luua eelarvet suureneva pere jaoks. Sama töö teevad ära ka lihtsalt märkmepaberid ja Exceli tabelid, kui need sobivad sulle rohkem.

Kui sul on juba lapsi, on sul tõenäoliselt selge ülevaade sellest, mida vajad uue lapse jaoks ning võib-olla on sul juba mõned asjad olemas. Kui kõik on sinu jaoks uus, võid küsida abi sõpradelt ja perelt, kes võiksid jagada nõuandeid. Ka väike internetipõhine uurimistöö võib anda ülevaate sellest, millised on toodete hinnad ning kust leiaksid soodsa hinnaga kaupa.

Üks viis, kuidas ostude nimekirja pisut kitsendada, on luua “hädavajalike” asjade nimekiri ning esialgu juhinduda ainult sellest, pannes samal ajal raha kõrvale ootamatute kulutuste jaoks. Samuti võid luua mitu erinevat nimekirja: näiteks hädavajalike asjade jaoks, kasvava beebi jaoks, soovide/ekstra asjade jaoks. Nii saad oma vajadusi paremini tähtsuse järjekorda panna (ja arvesta ka sellega, millal neid asju vaja on).

Planeeri lapse esimene aasta kõigepealt

Kui sa alles alustad oma pere või suurendad pere, on väga lihtne end närvi ajada, kui mõtled kaugele tulevikule nagu näiteks koolikuludele või isegi ülikooli jaoks säästmisele. Kõigepealt tasuks mõelda lähimale tulevikule. Planeeri kõigepealt ära esimene aasta ning arvesta tarvikutega, mida vajad oma laieneva pere jaoks.

Hangi kõigepealt hädavajalik: autoiste, häll, vanker ja mähkimislaud. Mitmed nendest asjadest sobivad mitmeks aastaks, kui iste või vanker on muudetava suurusega. Kui suuremad asjad on hangitud, pane kokku nimekiri väiksematest vajalikest asjadest nagu näiteks tekid, riided ja mähkmed. Siinkohal võib kasuks tulla Exceli tabel.

Tekkida võib ka mitmeid peidetud kulusid, eriti uutele vanematele. Hangi küllaga erinevaid vahendeid nagu šampoone, kreeme, beebipuudrit ja ära unusta ka beebi küüsi - need võivad olla üllatavalt teravad!

Väldi brändinimesid raha säästmiseks

On küll tore kaunistada oma beebit kõige nunnumate ja kallimate brändiriietega. Praktiliselt rääkides, siis sinu uus beebi kannab riideid üksnes kodus ja suurima tõenäosusega määrduvad riided koheselt. Isegi, kui tahad kindlasti mingeid riideid, vali erilised riided ja aksessuaarid ainult eriliste olukordade või pildistamisseansside jaoks.

Beebitarvikute valdkonnas on suur valik ning hinnad võivad märkimisväärselt varieeruda. Just nagu riiete puhul, on mõistlik ka muude tarvikute puhul kaaluda soodsamaid valikuid. Kaalu oma prioriteete ja vali hoolikalt. Näiteks, kui sulle on tähtsad eksklusiivsed või orgaanilised tooted, on mõistlik aegsasti tooteid osta soodusmüükidel, kuna nii võid kõvasti raha kokku hoida. Kontrolli lihtsalt kehtivusaegu ja veendu, et sinu investeering ei läheks raisku.

Kasuta ära beebipidusid

Pere suurenemise tähistamiseks korraldatakse tihtipeale beebipidu või muu tähistus. Erinevatel peredel on erinevad soovid uue pereliikme tervitamisel - mõned vanemad soovivad keskenduda erilistele hetkedele ja soovivad saada sentimentaalseid sümboleid, samas mõned soovivad aga kasutada võimalust, et küsida kasulikke asju või riideid raha säästmiseks.

Just nagu pulmapeod, on ka beebipeod muutunud mitmel pool populaarsemateks. Mitmed müügikohad nagu IKEA ja Amazon on isegi loonud spetsiaalseid beebipeo kingisoovide nimekirju. Kui soovid olla pisut delikaatsem, maini lihtsalt perele ja sõpradele, et enne kingi ostmist võiksid nad sinuga nõu pidada. Nii ei juhtu seda, et sulle kingitakse lõpuks 10 sipupükste komplekti, aga mitte ühtegi tekki.

Osta ja müü kasutatud lasteriideid

Kuna lapsed kasvavad väga kiiresti, avastavad mõned lapsevanemad, et neil on riidekapp täis riideid, mida on võib-olla vaid kord-paar kantud, kui üldse. Küsi oma sõpradelt ja tuttavatelt, ega neil pole mingeid riideid, mida neil pole enam vaja ning mis sobiksid beebi esimesel eluaastal kandmiseks.

Kui sul on endal üle jäänud mingeid riideid, võid neid müüa teistele lapsevanematele. Facebookis ja teistes sotsiaalmeediakanalites on lausa eraldi grupid, mis on mõeldud lapsevanematele. On võimalik, et leiad ka kohalikke gruppe, mis on pühendatud lastetoodete müümisele. See on väga kasulik kasvavale perele, kuna sa võid taolistest gruppidest nii osta tooteid kui ka neid müüa.

Arvesta pere tulevaste vajadustega

Beebidele ja väikelastele kulub üsna suur hulk raha, kuid pered saavad kokku hoida väga palju raha, kui nad tegutsevad strateegiliselt. Pikas perspektiivis on oluline meeles pidada ka tuleviku tarbeks säästmist. Mustadeks päevadeks säästmine on mõistlik. Näiteks, sa võid luua kogumishoiuse, kuhu lisad aeg-ajalt raha juurde. Proovi iga kuu kõrvale panna teatud summa, kuna nii kasvab hoius eriti kiirelt.

Lisaks on mõistlik luua eelarve nii lapse esimeste eluaastate ajaks kui ka selleks ajaks, kui laps läheb kooli. Selle osas tuleks küll arvestada pikaajaliste väljaminekutega, kuid samas tuleks vähemalt esialgu keskenduda lähimale tulevikule. Näiteks, paljud inimesed loodavad, et nende lapsest saab arst, kuid selle jaoks ei saa väga ette planeerida siis, kui sinu tulevane arst on alles beebi. Kui sa säästad nutikalt, on sinu lapsel tulevikus avatud paljud võimalused.

Perega seotud äkilised väljaminekud võivad olla pisut suuremad ja keerulisemad. Kas su auto on piisavalt suur kasvava pere jaoks? Kuidas on lood koduga - kas sa pead tegema remonditöid selleks, et see oleks sinu laste jaoks piisavalt funktsionaalne? Vanemad peaksid võtma pisut aega planeerimiseks ja mõtlema sellele, kuidas taoliseid investeeringuid finantseerida.

Sorry, there are errors on the page: