Noored rannas

Tegemist on igivana küsimusega, mille üle on arutatud aastaid. Niisiis, mida sina arvad - kas raha kulutamine saab meile hea enesetunde anda?

Olgu, vaatame seda rohkem sügavuti, eks?

Jaemüügiteraapia

Esiteks - terminit "jaemüügiteraapia" nimetatakse selle nimega väga heal põhjusel. Paljud inimesed lähevad ostukeskusse raha kulutama siis, kui nad tunnevad end natuke masendunult ja uuringud on näidanud, et paari ostu tegemine võib meie meeleolu parandada.

Mõtle tundele, mille saad uut riideeset ostes. Selle uue topi, jaki või teksapaari ostmine võib sinu olekusse uut särtsu lisada ning seega tunned end kindlamana ja seetõttu ka paremini.

Keegi ei saa tõesti eitada seda hetkelist rõõmu, mida me kogeme. Kuid siin ongi konks - materiaalseid asju ostes saame kohese vaevatasu (kiire paranduse) - kuid me ei saa kauakestvat õnnetunnet.

Nagu kõik muu siin elus, kulutamine puudutab mõõdukust. Millegi ostmine saab meile selleks hetkeks hea tunde anda, kuid sageli ostude tegemine ei paku tõenäoliselt iga kord samal tasemel rõõmu.

Oluline on raha kulutamine endale - uus paar kingi, massaaž - kuid seda mõistlikkuse piires. Skaala teises servas on teine äärmus - kui me ei kuluta endale raha siis, kui me seda tegelikult vajame, et see annaks lühikese ja ajutise lisatõuke meie õnnele, jätame me ennast millestki ilma ja see muidugi ei tekita õnnetunnet.

Rõõm kogemusest

Kui tegemist on raha kulutamisega, olgu see uus riideese, uus telefon või uus auto, möödub materiaalsete asjade ostmisel see "sööst" või uudsus kiiresti - kui toode muutub osaks meie igapäevaelust.

Uuringud on näidanud, et materiaalsete asjade asemel annab pikaajalise rõõmutunde hoopis kogemustele ja elamustele kulutamine - puhkus, õhtusöök koos sõpradega või heale jalgpallimängule või mõnele muusikafestivalile minek.

Kogetud rõõmu põhjuseks on sotsiaalne element - inimesed on sotsiaalsed olendid. Kui me jagame kogemusi sõprade, pere või isegi võõrastega, viib see pikemaajalisemate mälestuste tekkeni.

Aja luksus

Lisaks sellele, et kogemused tekitavad materiaalsetest kaupadest enam kestvat rõõmu, on uuringud näidanud (nagu hiljuti teatas artikkel NBC-s), et inimesed tunnevad end õnnelikumalt ka siis, kui nad asjade ostmise asemel aega säästavad.

Teadlased viisid läbi eksperimendi, kus inimesed said kaheks nädalaks 40 dollarit. Esimesel nädalal oli neil vaja teha tegelik ost, näiteks osta särk. Teise nädala jooksul pidid nad kulutama raha millelegi, mis oleks neil aega säästnud - näiteks palkama kedagi oma kodu koristama selle asemel, et seda ise teha. Tulemused näitasid, et osalejad tundsid end õnnelikumana siis, kui nad säästsid aega, mitte siis, kui nad midagi reaalset ostsid.

Kokkuvõtteks...

Uuringud osutavad sellele, et raha kulutamine paneb meid tõesti end hästi tundma. "Raha eest saab osta õnne, kui sa kulutad seda õigesti", ütleb British Columbia Ülikooli psühholoogiaprofessor Elizabeth Dunn.

Kuigi on tõestatud, et rohkem kogemustele kulutamine ja hetkede loomine ühes sõprade ja perega teeb meid õnnelikumaks kui materiaalsetele kaupadele kulutatud raha, on ajutise paranduse otsimine OK - luba endale aeg-ajalt veidi "jaemüügiteraapiat", kui see sinu jaoks oluline on.

 Hinnake Meid! Palun hinnake vestlust, et saaksime pakkuda paremat teenindust. +