Kingitegemise rõõm: miks kingituste tegemine muudab meid õnnelikumaks

Naeratav naine

Kingitegemise rõõm: miks kingituste tegemine muudab meid õnnelikumaks

“Pea meeles, et kõige õnnelikumad inimesed ei ole need, kes saavad rohkem, vaid need, kes annavad rohkem.” – H. Jackson Brown, Jr.

Olgu tegemist väikese kingituse ostmisega või tänutäheks töökaaslastele jookide väljategemine, heldus ja tänuavaldused muudavad meid õnnelikumaks, aitavad meil end paremini tunda enda suhtes ning aitavad tugevdada suhteid. Selle põhjus peitub asjaolus, et inimesed on olemuselt sotsiaalsed olevused.

Ajal, mil kingitegemine on täies hoos, tasub mõelda tunnetele, mida koged siis, kui ostad lähedasele, sõbrale või töökaaslasele kingituse ning milline võrratu jõulurõõm tänu sellele südamesse poeb.

Kingitegemise rõõm

Artiklis  “The Psychology of Gift Giving and Happiness” selgitatakse, kuidas avastati, et kingituste tegemine annab kingitegijale sama palju rõõmu kui kingisaajale, kuna see annab kingitegijale võimaluse “kogeda positiivset emotsiooni ning annab helde ja väärtusliku tunde”.

Teisisõnu, kingituste tegemine aitab meil suurendada meie enda sisemise ühendatuse ja õnne emotsioone.

Miks see tekitab hea tunde

“Kingitegemise viis on väärtuslikum kui kingitus.” ― Pierre Corneille

Niisiis, miks tekib meil hea tunne sellest, kui kulutame teiste peale? Nagu kirjutati artiklis nimega “Spending Money Promoting Happiness”, mis avaldati veebilehel Positive Psychology Program, tekib hea tunne seetõttu, et meie ajul on nö sisseehitatud auhinnasüsteem – oksütotsiin – mis haldab seda, kuidas me teiste inimestega suhtleme. Kui me kulutame raha selleks, et meie pere ja sõbrad naerataksid, annab aju meile auhinna ja paneb meid end hästi tundma.

Mida osta

Jõulukinkide tegemise ajal peame mõistma, et oma aja ja iseenda jagamine on suur osa kingituste tegemisest.” – Gordon B. Hinckley

Uuringud on näidanud, et kingitused, mis annavad saajale kogemuse, mitte materiaalse objekti, on tähendusrikkamad.

Uuring, mis viidi läbi Cindy Chani poolt Toronto Ülikooli Scarborough haldusosakonna ja Rotmani halduskooli poolt, näitas, et kogemused edendavad suhteid tõhusamalt kui füüsilised kingitused. Chan ütleb: “Kogemuslik kingitus toob tugevama emotsionaalse reaktsiooni siis, kui saaja seda kogeb – nagu näiteks safarisõidu ajal kogetav hirm, rokk-kontserdi ajal kogetav ärevus või spaaskäigu mõnus rahulolu – ning see on intensiivsemalt emotsionaalne kui materiaalne kingitus.”

Kogemus võib olla milline tahes, alates jalgpallimatši piletitest kuni kohaliku kunstigalerii liikmekaardi, restoranibroneeringu või kuumaõhupallisõiduni. Valikuid on lõputult.

Muuda kingitus personaalseks

Olulist rolli mängib ka kingituse personaliseerimine. Näiteks, kui kingisaaja naudib maalimist, võid osta talle kunstikursusel osalemiseks vautšeri või kui ta naudib joogat, osta talle tunde kohalikus joogastuudios.

Soovid, et kingituse mõju oleks veelgi tugevam? Lisa sellele juurde iseend ja oma aega. Näiteks, selle asemel, et kinkida lihtsalt kinopileteid, vali film, mis teile mõlemale meeldiks ning minge seda koos vaatama. Broneeri restoranis laud teile mõlemale. Minge koos kontserdile. Vaadake koos jalgpallimatši. “Parim kingitus, mida sa saad kellelegi teha, on sinu aeg, sest kui sa annad oma aega, annad sa osakese oma elust, mida sa ei saa kunagi tagasi.” - Tundmatu