Puhkav mees

Miks aja mahavõtmine võib sulle head teha

Oleme 2018. aastaga hüvasti jätnud ning aeg on tervitada 2019. aastat!

Niisiis, kuidas tunnete end eesoleva aasta suhtes? Kas see tekitab põnevust või ükskõiksust? Kas oled põnevil tulevaste väljakutsete pärast või tunned, kuidas lihtsalt kulged läbi selle aasta?

Paljude inimeste jaoks pole aastast aastasse elus erilist vahet. Vahel elame lihtsalt edasi täpselt nii nagu eelmine aasta, küsimusi küsimata. Mis saab aga siis, kui võtame hetke aega selleks, et mõelda, kus oleme hetkel ja kuhu soovime minna?

Enesesse süübimise järel võid avastada just nagu tuhanded teised inimesed, et sa vajad tegelikult pisut aja mahavõtmist.

Asjade muutmine

Tänapäeval on levinud olukord, kus töötajad, kes on ühe ja sama ettevõtte heaks aastaid töötanud, küsivad pikemat puhkust selleks, et reisida, õppida või teha “paus”, võimalusega naaseda hiljem oma endisele töökohale.

Ameerika Ühendriikides ja Suurbritannias tuntakse sellist perioodi puhkeaasta nime all. Austraalias ja Uus-Meremaal on töötajatel õigus võtta pikk teenistuspuhkus, mis kujutab endast pikemat puhkust. Selline võimalus on mõeldud neile, kes on töötanud ühe ettevõtte heaks üle kümne aasta.

Miks see võib vajalik olla

Pikema puhkuse võtmine ja selle pikkus erineb sõltuvalt inimesest. Üldiselt otsustab enamus inimesi puhata kahe kuni kaheteistkümne kuu vahemikus, eesmärgiga õppida, leida või taasäratada oma huvialasid, avardada oma silmaringi, teha vabatahtliku tööd või reisida.

Selline pikendatud puhkuseperiood on võimalus teha elus “paus” ja uurida uut karjääriteed ning anda elule uus suund.

Põhjuste teadmine

Esimese sammuna tuleb endale selgeks teha, mida sa soovid selle pika puhkusega ette võtta ning miks sa seda soovid. Mis on puhkuse eesmärk? Mida sa loodad kogeda või õppida? Kas see on sinu võimalus näha maailma ja kogeda uusi kultuure, õppida või jahtida oma unistusi, hakata kas või näiteks kirjanikuks?

Soovituslikult tuleks hakata planeerima ja raha säästma vähemalt kaks aastat enne, kui soovid oma puhkust alustada. Kui sa oled otsustanud, mida soovid oma puhkuse ajal teha, tuleks järgmisena välja arvutada, kui palju raha selle jaoks vaja on.

Kulude kokkuarvutamine

Pikendatud puhkuseperioodi kulud sõltuvad mitmetest asjaoludest, näiteks sellest, kas su puhkus on tasutud või mitte, mida sa soovid oma ajaga peale hakata ning kuhu sa kavatsed minna.

Millised on sinu elamiskulud selle perioodi ajal? Kui palju raha on vaja 2 kuu, 6 kuu või 12 kuu jaoks? Kui palju raha saad kõrvale panna oma palgast iga kuu? Millised kulud võivad välja jääda?

Kuhu sa reisid? Kus sa ööbid? Palju majutus maksab? Kas sa jääd ühte riiki või linna või liigud ringi? Kas on võimalik rentida välja enda maja või korter, et välismaal viibimise ajal pisut lisaraha saada?

Kui sind hoiavad tagasi rahaküsimused, on sul mitmeid valikuid.

Rutiini murdmine

Ükskõik, kas jääd puhkuse ajal koju või reisid välismaale, sinu tavapärane rutiin muutub, mis võib tuua omakorda kaasa lumepalliefektina ka teised muudatused.

Näiteks võib töörutiini murdmine tähendada, et sa magad teistel kellaaegadel kui tavaliselt, kohtad uusi inimesi, keda sa tavaliselt ei kohtaks tavalistel tööaegadel.

Kui sa reisid välismaal, oled uues linnas, uues riigis, uues majutuskohas ja koged uusi kombeid, avad end uutele võimalustele ja teistsugustele eluviisidele.

Ole avatud võimalustele

Paljud inimesed, kes on võtnud pikema puhkuse, on öelnud, et tähtis on plaani olemasolu, kuid samas tuleks jääda paindlikuks ning olla avatud spontaansusele. Paindlikkus võimaldab sul järgida “vihjeid”, mis võivad sind panna oma suunda muutma.

Näiteks võid välismaal reisides avastada uusi hobisid või kohata inimesi, misjärel võid sa hoopis otsustada reisida kuhugi mujale.

On ka tavaline kuulda, kuidas pikalt puhkuselt naasenud inimesed räägivad, et vana elustiil ei sobi neile enam ning nad soovivad järgida uut karjääriteed või hoopis alustada täiesti teistsuguse eluviisi järgimist.

Ole avatud ja lase oma sisemisel kompassil end viia sinna, kuhu süda soovib minna. Pea meeles, sa saad sellega hakkama!