Sõbrad rannas

 

On vähe tähtpäevi, mis on rahvusvaheliselt niivõrd tuntud nagu seda on püha Patricku päev. 17. märtsil tähistatav püha Patricku päev tähistab Iirimaa kõige olulisemat kaitsepühakut. Ühtlasi mälestatakse selle päevaga kristluse saabumist Iirimaale ning seda seostatakse üleüldiselt enamasti iiri kultuuriga. Püha Patricku päeval süüakse palju, tarbitakse alkoholi ja osaletakse paraadidel, kus kantakse seljas rohelisi riideid või ristikumärke. Püha Patricku päev on kõige levinumalt tähistatud ja täiuslik aeg reisimiseks ning tähistamiseks erinevates riikides:

 

1. Iiri Vabariik

Ilmselgelt on parim paik Püha Patricku päeva tähistamiseks Iirimaa. Kui riigis on riiklik püha, mis on rahvusvaheliselt nii populaarne nagu seda on Püha Patricku päev, siis tuleb vastata teatud ootustele. Valitsus otsustas korraldada festivali, mis loob Iirimaal tänu loomingulisusele, innovatiivsusele ja tõsisele turundustööle energiat ja põnevust. Selle tulemuseks oli viiepäevane festival, mis oli täidetud kultuuri, muusika, kodanike osaluse ja muidugi Dublini tänaval joomise-söömisega. Püha tähistatakse ka teistes linnades ja külakestes, nende hulgas näiteks Waterford, Limerick, Kilkenny, Galway, Derry, Belfast ja Cork.

2. Montserrat

See väike Kariibi saar on ainus teine riik maailmas, kus Püha Patricku päev on riiklik püha. Suur osa riigi rahvastikust saab oma esivanemateks nimetada iirlasi, kes tulid saarele juba 17. sajandil. Püha Patricku päev on nädalapikkune tähistamiste jada, mille käigus tähistatakse riigi iseseisvust.

3. Ameerika Ühendriigid

Püha Patricku päeva tähistatakse Ameerika Ühendriikides eelkõige seetõttu, et iiri kultuur on üks olulisemaid kultuure, mis defineerib seda riiki. Kuigi tegemist pole riikliku pühaga, toimuvad nii New Yorgis, Bostonis kui ka Chicagos muljetavaldavad pidustused. Kusjuures, festival on nii populaarne, et Chicago jõgi värvitakse sündmuse ajaks lausa roheliseks.

4. Argentiina

Buenos Aireses toimub Lõuna-Ameerika suurim Püha Patricku päeva paraad. Linnas toimub rohkelt sündmuseid ja üks kõige ägedamaid on kesklinnas toimuv pidu.

5. Suurbritannia

Pole mingi üllatus, et püha Patricku päev on Suurbritannias populaarne. Paljud iirlased elavad seal ning muidugi on osa Iirimaast ka seotud Suurbritanniaga. Kõige suurem paraad toimub Birminghamis, kulgedes 3 kilomeetri ulatuses läbi kesklinna. Ka Liverpoolis ja Manchesteris on rohkelt iirlasi ning palju pidustusi Püha Patricku päeva ajal.

Ka Glasgows on palju iirlasi, kes asusid sinna elama 19. sajandil. Seetõttu on seal palju iiriteemalisi pubisid ning alates 2007. aastast toimub seal iga-aastane püha Patricku päeva paraad ja festival.

6. Kanada

Üks parimaid paiku Põhja-Ameerikas Püha Patricku päeva tähistamiseks on Montreal. Paraad on toimunud vahetpidamata iga aasta alates 1824. aastast ning püha on tähistatud 1759. aastast alates tänu iiri sõduritele, kes viibisid Montrealis.

Ükskõik, milline on sinu suhtumine Iirimaasse, Püha Patricku päev on suurepärane põhjus kevade alguse tähistamiseks.