Ilus maastik

UNESCO ehk Ühinenud Rahvaste Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsioon koostab ühte kõige suuremat nimekirja mitmekülgsetest paikadest, mida külastada üle kogu maailma. Mõned nendest paikadest asuvad teisel pool maakera, samas mõned võivad olla kodule üsna lähedal.

Esimesed 12 maailmapärandipaika on olnud nimekirjas üle 40 aasta. Võib-olla oleks aeg neid külastada? Uuri lähemalt neid esimest 12 paika ja lisa need oma suvisesse reisinimekirja:

1. L'Anse aux Meadows rahvuspark, Kanada  

Kui sa lähed Newfoundlandi saarele, tasuks kindlasti külastada L'Anse aux Meadows rahvusparki. Piltilusa maastikuga paik on teadaolevalt esimene koht Põhja-Ameerikas, kuhu asusid elama eurooplased. Rahvuspargis võib näha külasid, kus viikingid 11. sajandil elasid. Rahvuspargis saab nautida ka mitmeid aktiivseid tegevusi nagu näiteks kalapüük või lihtsalt looduses jalutamine.

2. Nahanni rahvuspark, Kanada 

Nahanni rahvuspark asub loode-Kanadas. Alates kanjonitest kuni hingematvate koskedeni, see rahvuspark sobib neile, kes tahavad nautida looduse võlusid ning ei ütleks ära võimalusest kohata grislikaru. Park on küll avatud aastaringselt, kuid suvekuud on selle külastamiseks kõige populaarsemad. Parki minemiseks tuleb eelnevalt registreeruda, seega planeeri käik korralikult ette.

3. Galápagose saared, Ecuador 

Galapagose saared lisati UNESCO maailmapärandi nimekirja esimesena ning need asuvad Vaikses ookeanis, umbes 1000 miili Ecuadori rannikust. Piirkond koosneb 19 saarest, mida saab külastada üheskoos ametliku giidiga. Külastused toimuvad kindlatel kellaaegadel, seega veendu, et teeksid küllaga pilte saarte kaunist taimestikust ja loomastikust. Vaata, kas märkad ka loomi, kes ei ela mitte kuskil mujal maailmas - nagu näiteks kuulus mereiguaan ja Galapagose pingviin. Isegi erkpunane Grapsus grapsus krabi, kes pole just spetsiifiliselt selle saare elanik, on tore vaatepilt, mida kaldal näha.

4. Quito vanalinn, Ecuador 

Kaugel Galapagose saartest ja kõrgel Ecuadori sisemaal asub unikaalne Quito linn. See pealinn asub 2850 meetri kõrgusel merepiirist, olles teine kõrgeim pealinn maailmas. See on ühtlasi ka teine UNESCO maailmapärandi nimekirja liige, olles lisatud sinna kohe pärast Galapagose saari. Linna külastades naudi rikkalikku kultuuripärandit, mis on pärit inkade ajast ning on mõjutatud Hispaania kultuurist. Mitmed vanalinna vaatamisväärsused on hästi säilinud, nende hulgas munakivitänavad ja kirikud.

5. Simieni mägede rahvuspark, Etioopia 

UNESCO kirjeldab Simieni mägede rahvusparki kui ühte kõige erakordsema maastikuga kohta maailmas tänu selle teravatele mäenõlvadele, sügavatele orgudele ja kuristikele. Just nagu Galapagose saarte puhul on ka selles rahvuspargis mitmeid loomi, keda ei leia kuskilt mujalt maailmas, nagu näiteks Walia kaljukits. Lisaks elavad seal mitmed haruldased loomad nagu Gelada paavian ja Simieni rebane. See paik sobib hästi kogenud matkajatele, kuna katsumusterohked loodusrajad kulgevad lausa päevi.

6. Kivisse raiutud kirikud, Lalibela, Etioopia 

Kivisse raiutud kirikud tähendavad just seda, mida nimi ütleb: 11 keskaegset kirikut on raiutud välja kivist ehk need on ehitatud maa sisse, mitte maa seest ülespoole nagu tüüpilised ehitised. Kirikud on loodud kuningas Lalibelale, kes soovis luua kodu lähedale pühapaiga. Isegi tänapäeval on need kirikud kristlastest etioopia palverändurite sihtkohaks. Kui sa ei saa paika külastada suvel, on hea aeg nende kirikute külastamiseks ka oktoobri kuni märtsi vahemikus. Piirkonda tasub külastada üheskoos giidiga.

7. Aacheni toomkirik, Saksamaa 

Aacheni toomkirik asub Saksamaa kõige läänepoolsemas linnas Aachenis. Kirik asub nii Belgia kui Hollandi piiride ääres. Aacheni toomkirik on üks vanimaid Euroopas ja kannab endas nii usulist kui ka kunstilist tähtsust. Kui sa oled nautinud toomkiriku arhitektuurilist ilu, asu uurima linna. Aachenis on ka 125 kilomeetri pikkune jalgrattarada, mis kulgeb läbi Saksamaa ja Belgia kuni Luksemburgini välja.

8. Krakówi ajalooline kesklinn, Poola 

Kas teadsid, et Krakow oli Poola pealinn 1500. aastateni? Krakowi külastamisel viiakse sind ajas tagasi - linnas asub üks Euroopa vanimaid ülikoole ning arhitektuur, mis on peaaegu muutumatu olnud sajandite jooksul. Ajaloolise kesklinna osade hulka kuuluvad vanalinn, Kazimierz ja Waweli loss. Vanalinnas on tuhandeid ajaloolisi vaatamisväärsuseid ja rohkelt kunstilisi saavutusi. Üheks suvepäevaks jätkub rohkelt tegemist.

9. Wieliczka ja Bochnia soolakaevandused, Poola 

Poola hämmastav ajalugu paistab välja ka Wieliczka ja Bochnia soolakaevanduste näol. Wieliczka soolakaevandused lisati UNESCO nimekirja esimesena, 1978. aastal. 2013. aastal otsustati, et üheskoos tuleks ka tunnustada Bochnia soolakaevandusi. Lisaks soolakaevanduse (mis lõpetati nendes kaevandustes juba kümneid aastaid tagasi) ajaloole peegeldub nendes paikades ka kultuur. Näha võid kõike alates kaevandustööriistadest kuni maa-aluste kambrite, reliikviate ja kabeliteni.

10. Goree saar, Senegal 

Goree on pisike saar, mis asub Senegali rannikul. Vaid 900 meetri pikkune saar kannab endas Atlandivahelise orjakaubanduse valusat ajalugu. Ajaloolased pole kindlad selle osas, milline oli tol ajal selle saare täpne roll. Selle sõnum ja sümbolism on aga vaieldamatu. Saar lisati Senegali rahvuspärandi hulka 1975. aastal.

11. Mesa Verde rahvuspark, Ameerika Ühendriigid 

Mesa Verde rahvuspark asub Ameerika Ühendriikides Colorado osariigis. Rahvuspark loodi selleks, et kaitsta seal sajandeid elanud pueblode arheoloogilist pärandit. Pargis toimub mitmeid giidituure (ja mitmeid asukohti saabki külastada ainult koos giidiga), mis tutvustavad parki ja selle ajalugu. Kontrolli kindlasti seda, kui kurnav tuur võib olla, kuna mõned paigad vajavad ronimist.

12. Yellowstone’i rahvuspark, Ameerika Ühendriigid 

1872. aastal loodi Ameerika Ühendriikides esimene rahvuspark - Yellowstone’i rahvuspark, mis kulgeb läbi Montana, Wyomingu ja Idaho osariikide. See tuntud rahvuspark on endiselt üks kohti, mis peaks kuuluma sinu reisisihtkohtade hulka. Geisrid, kosed, järved, kanjonid, karud, metsikud piisonid - näha on palju. Park katab 8983 ruutkilomeetrit põnevat maastikku, seega planeeri külastust ja ole valmis põnevaks seikluseks.

Maailm on täis võrratuid paiku, mis on täis ajalugu, loodust ja loomi - seega võta kätte ja mine seiklema. Tahad teha viimase minuti reisiplaane? Loo reisieelarve ja leia võimalused, mis sobivad sinu rahalise seisuga. Sa saad endale pisut manööverdamisruumi juurde, kui võtad appi väikese laenu, mis võib muuta sinu plaani lennupiletiteks vaid mõne minutiga.