Mees pabereid lugemas

Suvi on lõppenud ning on aeg naaseda oma tavalise elu juurde. Mida sa võiksid teha selleks, et suvekulutused tasa teha ja sügisel raha säästa? Loe meie 7 nõuannet, kuidas pärast suve raha säästa.

1. Säästa raha jaheda ilma ajal

Nüüd, kus ilm muutub jahedamaks, saad nautida seda mõnusat õhus ringlevat jahedust. See on hea aeg selleks, et säästa pisut raha küttelt ja konditsioneerilt. Pane puhurid kinni ja ava aknad, et lasta tuppa värsket õhku.

Rääkides ilmast, siis sügis on ka paras aeg selleks, et valmistuda tulevaseks talveks. Kontrolli akende ja uste kinnituskohti, veendumaks, et kuskilt ei tule tuuleiile tuppa. Kinnituskohtade vahetamine on soodne viis, kuidas hiljem säästa küttekuludelt.

2. Tee kodus süüa

Nüüd, kus ilm muutub jahedamaks, võta plaaniks teha kodus rohkem süüa ja vältida restoranides käimist. Paljud inimesed kasutavad veel isegi grille. Sa võid näiteks õues grillida, nautides suve lõppu.

Suve lõpus on veel saadaval ka väga palju värsket toidukraami. Osta värskeid köögi- ja puuvilju ning tee suurem kogus sellist toitu, mida saaks pista sügavkülmikusse. Üks sellistest toitudest on näiteks supp, mida võid külmutada selleks, et hiljem seda kasutada. Kasuta õhtut või isegi nädalavahetust selleks, et valmistada selliseid toite oma pere jaoks. Niimoodi võid ka säästa aega, kui kapis on olemas kiireid toite, mida sügisõhtul süüa.

3. Kasuta hooaja soodusmüüke

Hooajamüügid on hea viis, kuidas sügisel raha säästa. Saadaval on nii suvelõpumüüke kui ka kooliaasta alguse suurmüüke. Kasuta ostlemisel kindlat nimekirja, vältimaks emotsioonioste. Nii saad kasutada häid soodustusi, kuid tagad, et täidad oma kapid vaid selliste asjadega, mida sul ka tegelikult vaja on.

Võib-olla ei saanud sa suvel minna oma unelmate puhkusele. Sügisel võid leida ka mitmeid viimase minuti puhkusepakette. Sa võid broneerida reisi näiteks hilisemale ajale või isegi järgmisesse kevadesse, et säästa reisikuludelt.

Ka veebipoodidest võib leida häid pakkumisi, kuid see pole veel kõik. Kõik ettevõtted üritavad oma müüke suurendada ning sa võid leida pakkumisi kõigele, alates kindlustusest kuni telefonipakettideni. Hoia silmad lahti, et leida häid pakkumisi, mille abil näiteks vahetada teenusepakkujat.

4. Alusta jõuluostude tegemist juba praegu

Suvised puhkused on tavaliselt ühe pere suurim väljaminek. Talvel on selleks aga jõulupühad. Kui sa kasutad hooaja soodusmüüke, on paras aeg ka osta asju juba jõuludeks valmis. Tee nimekiri inimestest, kellele soovid kingituse osta ning hoia silmad pakkumiste osas lahti.

Pea meeles, et jõulukingid ei pea olema ilmtingimata jõuluteemalised (selliseid asju pole tõenäoliselt veel saadaval niikuinii). Enamus inimesi on rõõmsad, kui saavad kingituseks asja, mida nad olid ammu ihaldanud ning sellel ei pea olema peal jõuluvana või põhjapõdra pilt. Mõnes mõttes on jõulutemaatikast puutumata kingitused isegi paremad, kuna neid nauditakse aastaringselt. Ära aga lase end peibutada pakkumistel, mis pole seda väärt ning jää oma eelarve piiridesse.

5. Säästa koduste pidudega

Enamus inimesi on sügisel samas elutempos, tegeledes rohkem praktiliste asjadega ning vähem sotsialiseerumisega. Paljude inimeste nädalavahetused on aga ikkagi vabad, seega on see hea aeg oma sõprade küllakutsumiseks.

Vältides restorane ja kohvikuid saad sotsialiseerudes väga palju raha kokku hoida. Võta näiteks välja mõned lauamängud või nautige sõpradega aias istumist. Jahedam ilm tähendab ka seda, et aktiivsed tegevused on turvalisemad ja nauditavamad. Kanna lihtsalt ilmale sobivaid riideid.

6. Teeni raha garaažimüügiga

Kas oled mõelnud, et peaksid kodu korrastama? Kodu korrastamine on hea viis, kuidas säästa aega ja stressi, mis võib talvel tekkida. Samuti võid sa teenida pisut raha, kui müüd vähekasutatud asjad maha.

Sügis on täiuslik aeg selleks, et oma asju sorteerida, eriti selliseid, mida sa üldiselt ei kasuta. Terve kodu koristamine on üsna suur töö, seega võta asja rahulikult. Kuna ilm on mõnusam, võid näiteks korrastada õues olevat kuuri. Jaga asjad kolme kategooriasse: asjad, mis jätad alles, asjad, mis tuleks maha müüa ning asjad, mida soovid annetada.

Paned tähele, et sa ei suuda otsustada, milliseid asju alles jätta? Ära muretse ja pane sellised asjad kõrvale, et tulla nende juurde hiljem tagasi. Pea aga meeles, et tõhusaks koristamiseks pead sa olema üsna karm. Sa võid hakata asju internetis müüma, näiteks mõnes kohalikus Facebooki müügigrupis, juba enne koristamise lõpetamist. Ära unusta ka kohalikke ajalehti ja muid müügiportaale, eriti, kui müüd suuremaid ja kallemaid asju.

7. Jälgi oma raha rohkem

Isegi, kui sa ei lähe ise tagasi kooli, on õhus palju motivatsiooni selleks, et tegeleda praktiliste asjadega. Kasuta seda motivatsiooni ja võta ette oma rahaasjad. Uuri viise, kuidas hallata oma kohustusi paremini ja vaata oma väljaminekuid kriitilise pilguga. Uuri ka raha haldamise ja eelarvestamisega tegelevaid rakendusi ning programme, mis võivad aidata.

Kuhu su raha läheb? Kas on asju, mille pealt võiksid raha kokku hoida? Paljude inimeste suurim väljaminek on toit. Võta õppust koolilastelt ning paki oma lõuna tööle kaasa. Kuigi lõunapuhvetid on ahvatlevad, on odavam võtta kodust toitu kaasa. Sa võid ka toitu jagada väiksemateks portsjoniteks, et süüa seda hiljem või järgmine päev.

Raha säästmine on ahvatlev eesmärk aastaringselt. Igal hooajal on aga omamoodi väljaminekud. Kui sa pead sügisel tegema suuri väljaminekuid, võta eesmärgiks muudelt kuludelt kokku hoida. Ootamatute väljaminekute jaoks võib olla kasulik lühiajaline laen või laenulimiit, et olla rahaasjadega õigel rajal. Kasuta eelarveäppe, et makseid alati õigeaegselt teha ning võta viimast oma sügisest.