Kaks naist rannas

Kes on kangelane?

Mõne jaoks tähendab sõna kangelane Marveli tegelast, kellel on üliinimlikud võimed. Siinkohal vaatame aga tähendust, mis on pisut maisem.

Mõtle inimesele, keda sa hindad kõige rohkem. Kas see on lapsevanem, sõber, õpetaja või mõni kuulsus? Mingil põhjusel keskendume me nii pingsalt täiskasvanuks olemisele, et peame kangelasi lapsikuks mõtteks. Kui mõni mõtleb, et “Ma ei vaja kangelasi” või “Ma olen iseenda kangelane”, siis kas see on tõesti nii?

Oma esimeste kangelaste leidmine

On tõsi, et me leiame oma esimesed kangelased siis, kui oleme väikesed ning kangelased on tähtsal kohal meie nooruspõlves. Ma mäletan, et kui ma olin 9-aastane, vaatasin Dragon Ball Z sarja ja üritasin luua väljamõeldud Kamehameha rünnakut (või “energiasööstu”) üheskoos oma sõpradega. Seda seepärast, et sarja peategelane Goku oli minu kangelane.

Nagu paljude puhul, siis ka minu puhul muutus kangelase vajadus suureks kasvades järjepidevalt, vastavalt sellele, millised ootused olid mul iseendale. Mul oli isegi teismeeas “mul pole vaja kangelasi” periood. Nüüd näen aga jälle kangelaste vajadust - mul on mitu kangelast, kes on oskuslikud, töökad, avatud mõtteviisiga ja samas tagasihoidlikud.

Kangelaste tähtsus

Kangelased aitavad meil anda oma eludele suuna või eesmärgi. Seepärast vastab meie kangelase valik Sigmund Freudi teooriast tulenevale “superego” terminile ehk meie eneseideaalile. Heade kangelaste olemasolu on eriti tähtis, kuna sellised kangelased võivad olla inimesele väga olulise mõjuga.

Kangelased on suurepärased ka enese täiendamiseks, kuna kangelased on visuaalsed viited või isegi eesmärgietapid. Ükskõik, kas tegemist on filmitähega või mitte, sa saad jälgida oma kangelase omadusi, isikut ja oskuseid ning saad võtta neid inspiratsioonina oma eesmärgi poole rühtides.

Paljud edukad inimesed on mitte üksnes jälginud oma kangelasi või eeskujusid, nad on lausa ületanud neid. Näiteks, Argentiina professionaalne jalgpallur Lionel Messi suurim isiklik kangelane oli Zinedine Zidane. Ei läinud kaua, kuni ta ületas oma iidolit oma saavutuste poolest.

Steve Jobsi jaoks oli lapsena üles kasvades üks tema isiklikke kangelasi Hewlett Packard. 12-aastaselt sai ta kogemata praktikakoha HP-s, pärast seda, kui ta helistas Hewlett Packardisse ja küsis varuosade kohta. Hiljem sai Steve Jobsist Apple’i põhikuju, edestades mitmetel viisidel Hewlett Packardit.

Kangelased ei pea ilmtingimata olema rambivalguse käes ega rahvusvaheliselt tuntud. Paljude inimeste jaoks on nende kangelased nende vanemad, seda isegi täiskasvanuna.

Võtkem näiteks Saksamaa printsi Mario Max, kes näeb oma isa isikliku kangelasena viimase julguse, optimismi ja pealehakkamise pärast. Prints Mario isa oli teise maailmasõja ajal laps ning pidi kokku puutuma väga raskete oludega.

Elupõlised kangelased

Kangelased toovad ellu juurde ilu ja inspiratsiooni. Neil võib olla mitmeid rolle lapsepõlvest täiskasvanueani - aidates meil mõista, kes me oleme ja kelleks me tahame saada. Nad aitavad kujundada meie väärtuseid ja motiveerivad meid olema paremad.

Kes on sinu kangelane?