"Kahekümne aasta pärast oled sa rohkem pettunud asjade pärast, mida sa ei teinud, kui asjade pärast, mida sa tegid. Seega, vabasta end kütkeist ja purjeta eemale oma turvalisest sadamast. Tunneta tuult oma purjetes. Uuri. Unista. Avasta."– Mark Twain

Su olemus on su kogemuste summa

Öeldakse, et meie olemuse määravad meie kogemused ning meie olemus on kõikide kogemuste summa. Meie kogemustest ammutavad teavet meie mõtted, tegevused ja otsuste tegemise protsessid ning sellest sõltub, millistest võimalustest ja riskidest me haarame. Kui meil on positiivne kogemus, soovime tõenäoliselt seda tegevust või käitumist korrata, sest teame, et see on turvaline ja mugav. Vastupidiselt, kui meil on kellegi või millegagi ebameeldiv kogemus, väldime me sellise tegevuse või inimesega edasisi kokkupuuteid. Seega kui mõtled sellele uuesti - kõik, mis me oleme, on tõepoolest meie kogemuste summa ning kui me üritame teadlikult kogeda uusi asju, võime oma olemust ja edasist elu uute kogemuste kaudu ümber kujundada.

Hetked, mis meenutavad meile, et oleme elus

Inimesed mõtlevad tihtipeale asjadest, mille tegemist nad võivad kahetseda, kuid tegelikult kahetseme me hiljem hoopis neid asju, mida me ei teinud. Teatud rütmi ja rutiini kütkeisse kinnijäämine on väga lihtne. Rutiinis ei ole tegelikult midagi halba ning see toob meie ellu teatud määral kindlust ja mugavust. Elus on kõige olulisemad aga hetked, suhted, mälestused ja paigad. Elu on kõige maagilisem ja imelisem siis, kui me viime end mugavustsoonist välja. Kui me räägime kogemustest ja mälestustest, mida need kogemused loovad, ei räägi me üksnes unelmate puhkusest või reisidest - me räägime igast hetkest ja kogemusest, mis meenutab meile, et elame täiel rinnal. “Elu liigub üpris kiiresti. Kui sa ei peatu aeg-ajalt, et ringi vaadata, võid elu maha magada.” – Ferris Bueller

“Kas sa oled teinud midagi märkimisväärset?”

Kui sa ei ole juba näinud filmi “Walter Mitty salajane elu”, mine ja vaata seda kohe. Walter Mitty on unistaja, kes elab täiesti tavapärast elu, töötades ajakirjas LIFE. Ta teeb konto kohtinguportaali, lootuses seal kohtuda kolleegiga, kellesse ta on armunud. Kohtinguportaali klienditeenindaja helistab Walterile ja küsib, miks too jättis mõned küsimused oma profiilil vastamata. Walter ütleb, et ei osanud sinna midagi kirjutada. Seejärel küsib klienditeenindaja Walterilt: “Kas sa ei ole teinud midagi märkimisväärset?”, millele Walter vastab eitavalt. See ajendab Walterit minema oma elu rännakule - ta rändab Islandile, Gröönimaale ja kaugemalegi, et leida kadunud foto, mida vajatakse ajakirja LIFE kaanepildi jaoks.

Sa ei pea olema hulljulge ega minema Gröönimaale nagu Walter Mitty selleks, et kogeda erilisi hetkesid - need hetked on sinu lähedal iga päev. Võõraga rääkimine, uue retsepti proovimine, teist teed mööda koju minemine või pargis päikeseloojangu nautimine - igapäevase rutiini murdmiseks on lihtsalt oluline teha midagi teistmoodi.

Pingutamine

Lõppude lõpuks jäävad meile alles üksnes mälestused, mis on loodud hetkede, kogemuste ja üritustega. Iga kord, kui me pingutame kogemuste loomiseks, suureneb võimalus, et loome unustamatuid mälestusi. Kui me ei tee teadlikke pingutusi, on võimalik, et veedame kõik päevad oma elus täpselt samamoodi. Ärkame samal ajal, läheme tööle, tuleme koju, teeme õhtusööki, vaatame telekat, lähme magama. Ja kordame seda uuesti. Ka kõige väiksematel otsustel võib olla suur mõju. Algatatud vestlused, kogemused, millest unistame, kohad, kuhu soovime minna, pingutused, mida oleme valmis tegema. Me võime jätkata iga päev samamoodi nagu oleme seda alati teinud või võime pingutada selleks, et kogeda midagi uut. "Kogemus on suurim õpetaja."- Julius Caesar

Ütle lihtsalt "jah"

Järgmine kord, kui mõni kolleeg küsib, et kas sooviksid koos õhtust süüa, ütle lihtsalt jah. Järgmine kord, kui sind kutsutakse lõunale, ütle jah. Kui pärast tööd toimub töökaaslastega ühine seltskondlik üritus või ühine spordiüritus, ütle jah. Unustamatute mälestuste loomisel on määrav see, kas soovime kogemustele öelda “jah”. Kogemus ei pea olema meeletult tähendusrikas ega isegi ülemäära meeldejääv. Lihtsalt kui sa teed pidevalt midagi teistmoodi, saad seeläbi uusi kogemusi ja mälestusi. Mõtle ajale, mil sa käisid viimati väikesel reisil, veetsid paar tundi tuttavaga aega või käisid mõnel üritusel - see jättis sulle mälestuse, mida saad meenutada ning mida ei ole võimalik asendada. Tee endale väljakutse: ütle “jah” igale kutsele, mille sa saad järgneva kuu jooksul.

Reisirõõm ja kogemused

Paljude jaoks on reisimine üks parimaid viise, kuidas saada elu parimaid kogemusi. Nagu reisikirjanik Freya Stark on öelnud: “Võõras linnas üksi ärkamine on üks maailma meeldivamaid tundeid.” Reisimise väärtusele ei saa panna külge hinnasilti. Inimesed, keda me kohtame, kohad, mida näeme, hetked, mida loome ning teadmised, mida me saame moodustavad kõik kogemuse, mis aitab meil areneda ning muudab elu rikkalikumaks. Ära jäta kasutamata ühtegi reisivõimalust. Kui sõber kutsub sind endaga reisile, kui abikaasa soovitab üheskoos perepuhkusele minna või kui oled pikka aega unistanud kuhugi minemisest, tee seda. Paljud inimesed jätavad reisivõimalustest haaramata rahapuuduse tõttu. Kui sa mõtled oma elule tagasi 10 või 20 aasta pärast, mida sa mäletaksid paremini - seda, et sa ütlesid reisivõimalusele ära või seda, et sa läksid imelisele reisile, mis lõi võrreldamatuid ja hindamatuid mälestusi? Oletame, et sul on vaja tasuda krediitkaardimakseid või laenu kuumakseid. Kui sa võtad reisipakkumise praegu vastu, võib see tähendada, et maksad oma laenud ära 12 kuu asemel 15 kuu jooksul. Kas 10 või 20 aasta pärast on tõesti need kolm kuud olulised? Kas need kolm kuud on olulisemad kui saadavad reisimälestused ja -kogemused?

Miks inimesed reisivad?

Kuigi asukohal on suur roll mälestuste loomisel ja sellel, kuivõrd nauditav on puhkus, on reisimise üks suurimaid eeliseid võimalus rutiinist vabaneda ja oma igapäevaelu eest natukeseks ajaks peitu minna. Tsiteerime siinkohal sotsioloogi Charles Horton Cooley-t: “Reisimise ja muutuste peamine eelis on võimalus saada eemale oma töökeskkonnast ja mõnes mõttes ka iseendast”. Mis siis, kui me ei peaks põgenema igapäevaelu eest, sest me ütleme tihemini “jah” ja iga päev on meeldejääv? Tuntud reisikirjanik Bill Bryson on öelnud: “Minu jaoks on reisimise suurim eelis võimalus kogeda igapäevaseid asju nagu teeks neid esimest korda ning olla olukorras, kus peaaegu mitte miski ei ole nii harjumuspärane, et seda saaks võtta iseenesest mõistetavana”. “Mingil põhjusel suudan ma reisimise ajal anduda kogemustele palju rohkem kui igapäevases elus. Ma suudan lahti lasta. Ma arvan, et seepärast meeldibki see mulle nii väga.” – Chelsea Cain

Mis toimub?

Sotsiaalmeedias on populaarne tsitaat, mis ütleb: “Ma olen tänulik ööde eest, millest said hommikud, sõprade eest, kellest sai pere ning unistuste eest, millest sai reaalsus.” Kogemused on kõige olulisemad. Võta oma kohaliku ajalehe kultuuri-, ürituste- või kunstiveerg lahti ja vaata, mis su linnas parasjagu toimub. Käsitööturud nädalavahetustel, tasuta kontserdid, muusikaüritused parkides, kunstinäitused galeriides - alati toimub kusagil midagi. Võtame näiteks balleti- või ooperietendused. Isegi, kui sa oled vaid pisut uudishimulik, tasuks etendusele minna puhtalt uudishimust. Vastutasuks saad sa meeldejääva kogemuse, sest tegid midagi, mis on su igapäevaelust erinev. Me ei väida sugugi, et need uued kogemused või tegevused muutuvad su uuteks hobideks. Asi ei ole sugugi selles. Asi on uute kogemuste saamises, isegi, kui see aitab sul välja selgitada, mis sulle ei meeldi. Kuidas sa tead, kas miski sulle meeldib või ei, kui sa pole seda proovinud? Sa saad seda teada üksnes kogemuste kaudu. Alati kui võimalik, kutsu sõpru, pereliikmeid, töökaaslasi ja lähedasi endaga koos üritustele. Mälestused ja hetked on võimsamad, kui saad neid jagada teiste inimestega.

Ela kogemust läbi aina uuesti ja uuesti

Üks kogemuste võrratuid külgi on see, et saad neid aina uuesti läbi elada. Vahel võib vaid üksik lugu või lõhn meid teatud hetke ja kohta tagasi viia. See võib meile meenutada mälestust ja kogu kogemust. Kogemusi vallandav tunne võib sulle meenutada mälestusi puhkusest, lapsepõlvest, suvisest romantikast või hetkeist, mis veetsid sõprade ja perega. Milline see mälestus ka ei oleks, tegemist on kogemusega, mis on jätnud endast maha märgi - märgi, mis on piisavalt oluline, et seda meenutada. Lisaks sellele, et mälestusi on tore meenutada, kasutame me igapäevaelus kogemustest saadud õppetunde. Need õppetunnid on osake sellest, millised me oleme.

25 elamust, mida võiksid proovida

Sinu inspireerimiseks on siin mõni soovitus igapäevastest kogemustest, mida võiksid proovida:

 • Mine võõrkeele kursustele
 • Proovi kohalikus restoranis maitsemenüüd
 • Mine ooperietendusele
 • Mine nukuteatri etendusele
 • Vaata sõpradega väljas filmi
 • Mine kohalikule jalgpalliväljakule
 • Osale maratonijooksul
 • Mine suusatama
 • Mine iga kuu elava muusika kontserdile
 • Mine kuhugi reisile - ükskõik kuhu
 • Vaata päikesetõusu või -loojangut
 • Uudista bussiekskursiooniga omaenda kodulinna
 • Mine parki piknikule
 • Tee pargis joogat
 • Mine jalgrattaga tööle
 • Proovi sõbraga koos iga nädal uut toidukohta
 • Mine muusikafestivalile
 • Mine jalgpallimängu vaatama
 • Mine kokanduskursustele
 • Mine tantsukursustele
 • Mine giidiga muuseumisse
 • Mine ööklubisse ja tantsi varajaste hommikutundideni
 • Mine päevaks linnast välja
 • Mine fotograafia- või kunstikursustele
 • Mine kiirkohtingu üritusele

Tee unistused teoks

Mine kaugemale harjumuspärasest ja mugavast. Ela uute kogemuste nimel. Ei mingeid vabandusi, ei mingeid ürituste tühistamisi, ei mingeid edasilükkamisi. Kui sa ei tegutse nüüd, siis millal sa seda teed? Kui sind hoiab tagasi rahapuudus, aitab Ferratum sul jõuda sinna, kuhu sa soovid minna - ükskõik mida sa soovid teha või kuhu iganes sa ka ei sooviks minna. Võib-olla vajad sa vaid väikest rahasummat enne palgapäeva. Selle väikese rahapuuduse katab Ferratumi väikelaen. Võib-olla soovid sa raha laenata hoopis mitu korda aastas. Sel juhul võid kasutada Ferratumi laenulimiiti, millega sul on aastaringselt raha garanteeritud ning nii ei pea sa pidevalt uut laenu taotlema. Traditsiooniliste laenude puhul pead sa taotlema teatud konkreetse summa ja seda igakuiselt kindlate maksetega tagasi maksma. Laenulimiit pakub sulle aga fenomenaalset paindlikkust. Krediidilimiidiga saad raha välja võtta, tagasi maksta ja uuesti välja võtta igal ajal nii palju kui parasjagu vaja. Intressi pead tasuma vaid välja võetud summalt, mitte kogu krediidisummalt, mida sa saaksid taotleda.

Sa saad taotluse esitada kiirelt ja mugavalt Ferratumi veebilehe kaudu kasvõi mobiilis. Ei mingit paberimajandust ega järjekorras ootamist. Vali lihtsalt endale sobiv laen ja saad vastuse minutite jooksul. Kui vastus on positiivne, saad raha oma kontole umbes poole tunni jooksul. Alusta elamist juba täna.

“Ole julge. Võta riske. Mitte miski ei asenda kogemusi.” - Paulo Coelho