Tüdruk jänkuga

Lihavõttepühad on üks kõige olulisemaid Kristlikke pühasid, tähistab Jeesus Kristuse ülestõusmist. Püha jälgitakse eriti nendes riikides, kus kristlus on ametlik usk. Hoolimata usulisest olemusest erineb püha tähistamine riigiti - sealhulgas nii usklikud kui mitteusklikud tähistamisviisid. Kuna põnev püha on lähenemas, räägime lähemalt sellest, kuidas tähistatakse lihavõtteid üle kogu maailma.

Lihavõttepühad Suurbritannias

Suurbritannia inimesed tähistavad lihavõtteid pärast esimest täiskuud, mis järgneb kevade esimesele päevale. See on umbes 22. märtsi ja 25. aprilli vahemikus. Põnev on aga see, et lihavõtete inglisekeelne nimetus “Easter” tuleneb paganlikust Anglosaksi kevadejumalannast nimega “Eostre”. Sõna on küll jäänud samaks, kuid selle tähendus muutus nii, kuidas levis kristlus Suurbritanniasse. Lisaks usulistele sündmustele tähistatakse Suurbritannias lihavõtteid munade ja jänestega. Tänapäeval on need aga pigem sümboolsed ja leitud enamasti mänguasjades ning šokolaadis. Lihavõttejänes ise on aga päris kuulus, olles põhimõtteliselt nagu kevadine jõuluvana.

Lihavõttepühad Itaalias

Itaalias tähistatakse lihavõttepühi ehk “Pasqua” väga aktiivselt. Riigis tähistatakse seda püha isegi veel intensiivsemalt kui jõulupühi. Paljud itaallased reisivad sel ajal, kuigi on ka palju neid, kes naudivad Pasqua ka kodus ja tänavatel. Usulised sündmused toimuvad reedel ja laupäeval enne “domenica di Pasqua”. Kõik kirikud korraldavad lihavõtteteenistusi, suurimad toimuvad aga püha Peetruse basiilikas, kus paavst edastab oma lihavõttetervituse või “bendizione di Pasqua”.

Lihavõttepühad Hispaanias

Hispaania on tuntud oma uskliku “Semana Santa” ehk püha nädala traditsioonide poolest lihavõttepühade ajal. Toimuvad suured tähistused, mille jooksul kõnnivad värvilistes kostüümides inimesed tänavatel ja leinavad Kristuse surma. Paraadid võivad olla väiksemad või suuremad ning võivad hõlmata usklikke vennaskondi, kes kannavad erivärvilisi rüüsid ja kapuutse. Lihavõttetähistuste jälgimiseks on parimad paigad Seville, Granada, Zamora, Salamanca ja Valladolid.

Lihavõttepühad Brasiilias

Brasiilias on üks suurimaid kristlaste kogukondi kogu maailmas ning kultuur, mis keerleb tihtipeale pere ja traditsioonide ümber - need kaks osa ühendatakse Brasiilias lihavõttepühade ajal. Juba enne pühasid täituvad toidupoed ja turud lihavõttemunadega. Lihavõttepäeval või “Dia de Páscoa” ajal leiad brasiillased kirikus ning seejärel veetmas mõnusalt aega oma pere ja lähedastega.

Lihavõttepühade aegne reisimine toob uusi kogemusi

Kuigi lihavõttepühadel on sarnane taust, toovad erinevad kultuurid üle kogu maailma lihavõttekogemusse põnevat mitmekesisust. See on hea aeg selleks, et reisida ringi ja kogeda uusi asju. Hea nipp: ära unusta ka kontrollida, millised lihavõttepühade päevad on riigipühad nendes riikides, kuhu sa reisid. Kiired laenud võivad olla ka hea viis, kuidas rahakotti pisut täita nii, et sa ei peaks muretsema raha pärast reisi ajal isegi siis, kui pangad on suletud.