Naised poekottide ja telefoniga

Miks teeb perele, sõpradele ja kogemustele kulutamine meid õnnelikuks?

inspireerituna meie populaarsetest reedestest Ferratum Friday (#FerratumFridays) Facebooki võistlustest, kus me anname ühele õnnelikule võitjale igal nädalal 50€ selle põhjal, kuidas nad oma vastuse järgi võidetud raha kulutaksid, vaatame me allpool lähemalt uuringut, mis näitab seda, miks teistega raha jagamine meid õnnelikuks teeb.

Peavõidu saamine

Business Insider avaldas huvitava artikli selle kohta, kuidas varasemad lotovõitjad on oma raha kulutanud.

Kuigi seal on ka mitte nii üllatavaid lugusid selle kohta, kuidas võitjad kulutavad raha uute autode ja unistuste maja ostmisele, on seal ka lugusid jagamise ja kogukonna kohta.

Näiteks alustas üks võitja sellega, et kinkis oma kolmeteistkümnele pereliikmele puhkuse Floridas, üks ehitaja otsustas jätkata töötamist ja annetas oma palgad toidupangale ja veel kolmas võitja avas oma perekonnale kasu toova fondi.

Alates oma Ferratum Friday nimelise konkursi käivitamisest oleme näinud palju näiteid suuremeelsusest ja jagamisest.

Teistele raha kulutamine

Paljudes uuringutes on jõutud järeldusele, et raha teistele kulutamine teeb meid õnnelikumaks kui raha endale kulutamine. Seda kinnitas Harvard Business School'i dotsent Michael Norton, kes ütles oma TED-i kõnes, et kui enda peale raha kulutamine ei tee meid õnnelikumaks, siis teistele raha kulutamine võib seda teha.

Selgituse leiab ka veebilehel Positive Psychology Program olevast postitusest - teiste peale raha kulutamine tundub hea kuna meie ajudes on sisseehitatud preemiate süsteem (oksütotsiin), mis kontrollib seda, kuidas me teistega suhtleme. Kui me kulutame raha sellele, et oma sõbrad ja pere õnnelikuks teha, premeerib meie aju meid selle eest - mis omakorda paneb meid ennast hästi tundma.

Raha kulutamine kogemustele

Oma raha kulutamine sellele, et koos pere ja sõpradega hetki ja kogemusi luua, pakub pikaajalist õnne - selle õnne ajutise suurenemise asemel, mida me võime tunda materiaalsete kaupade ostmisel.

Ühes varasemas artiklis "Kogemused loevad" selgitasime me seda, kuidas elu on rikkam siis kui me loome hetki ja kogemusi, mis meenutavad meile seda, et oleme elus.

On lihtne jääda oma rutiini kinni, kuid kui me teeme teadlike jõupingutusi, on võimalik elada kogu elu nii, et iga päev on samasugune kui eelmine. Kuid iga kord kui me pingutame, et midagigi teha, suureneb tõenäosus püsiva mälestuse loomiseks. See ei pea isegi olema maavärinat tekitav tegevus - lihtsalt iga kord kui teeme midagi ebatavalist, muutub see kogemuseks.

Kingitus, mis ei lõppe

Soovite oma kogemusi veelgi suurendada? Jagage seda sõbra või kallimaga. Üks mõnus nauditav õhtu väljas koos sõprade või perega loob mälestuse, mida saab uuesti ja uuesti meenutada ja läbi elada.

Ehk on see mälestus puhkustest, oma lapsepõlvest või maagiline õhtu, mille veetsite koos sõbraga - mis iganes see olla võib, see on kogemus, mis jättis jälje ja kogemus, mis oli piisavalt oluline, et meelde jääda.

Vajad rohkem motivatsiooni, et koos pere või sõpradega aega veeta? Üks enam kui 300 000 igas vanuses osalejat hõlmanud uuring näitas, et tihedama sotsiaalse suhtlemisega (näiteks kinos käimised, õhtusöögid või joogid sõpradega) täiskasvanud elavad kauem ja kannatavad vähem stressi käes.

Parim investeering, mida me teha saame, on hetked koos sõprade ja perega - see on kingitus, mis ei lõppe.