Naine kastiga

Kodu korrastamine on rohkemat kui koristamine, see on justkui kunstiliik. Idee oma vanadest asjadest vabanemisest ja uutega asendamisest meeldib paljudele. Kodu korrastamisele võib läheneda mitmel viisil, kuid kõik neist pakuvad erinevaid eeliseid - näiteks meelerahu, hõlpsamini koristatava kodu ja isegi raha säästmise, kuna oled teadlikum oma olemasolevatest asjadest.

Meetod 1: Õpi Marie Kondolt

Isegi, kui sa pole kuulnud Marie Kondo nime, oled tõenäoliselt kuulnud väljendit, mida temaga seostatakse: hoia alles ainult asjad, mis tekitavad sinus “rõõmu”. “KonMari meetod” on üle kogu maailma kogunud palju tähelepanu ning Netflix alustas tänavu isegi seriaali nimega “Tidying up with Marie Kondo” - tema professionaalsed organiseerimisoskused on vallutanud maailma tormina.

Põhimõte on üsna lihtne: kujuta ette, millist elustiili soovid järgida ja korista sellele vastavalt, korrastades asju vastavate liikide järgi, mitte ruumi järgi ning näidates samas ka oma austust asjade vastu (mõistes, et kõik asjad vajavad austust). Samal ajal aga tuleks vabaneda asjadest, mis ei too sinu ellu rõõmu. Ta jagab isegi samm-sammulisi nippe, kuidas riideid õigesti voltida.

Kui sa otsustad korrastada kodu KonMari järgi, tee seda puhkuse või nädalavahetuse ajal, mil sul on piisavalt aega, et kõik oma asjad läbi vaadata. Või vali korraga üks asjade kategooria ja vaata, kuidas kõik sujub.

Meetod 2: Kas sa oled seda asja sel aastal kasutanud?

Teine viis, kuidas ebavajalikest asjadest vabaneda, pole niivõrd filosoofiline, vaid hoopis praktiliste kaalutlustega. Küsi endalt: “Kas ma olen seda viimasel aastal kasutanud?” Kui vastus on eitav, on võib-olla aeg sellest asjast vabaneda. Hea lisaküsimus on veel: “Kui tõenäoline on see, et kasutan seda eset järgmine aasta?”

Muidugi on asju, mis langevad nö “halli tsooni”, eriti hooajalised esemed: näiteks sinu reketikomplekt on mõnda aega tolmu kogunud, kuid sa oled üsna kindel, et kasutad seda peatselt. Või suusad, mida saab kenasti kasutada järgmisel talvisel puhkusereisil.

Riiete sorteerimiseks on aga see meetod väga kasulik. Paljud inimesed hoiavad alles riideid, mis neile tegelikult ei meeldi, ei istu selga korralikult või ei lähe üldse selga. Kui sa oled võtnud paar kilo juurde ja teksad ei istu hästi jalga, võivad need vast järgmise koristamiseni oodata. Kui aga millegi kandmiseks läheks aega aastaid, on parem need riided annetada või müüa, kuna tõenäoliselt ei kanna sa neid aastate jooksul niikuinii.

Meetod 3: Oprah Winfrey riidepuukatse

Kuigi see pole konkreetselt tema meetod, siis Ameerika jutusaatelegend Oprah Winfrey tõi rohkem tähelepanu lihtsale viisile, kuidas riideid korrastada. Sarnaselt meetodile, mille käigus küsid “kas ma olen seda kandnud viimase aasta jooksul?”, aitab ka see meetod näha, mida sa oled kandnud.

Kõik, mida sa pead tegema, on riputama riidepuudele riided, mille puhul sa pole täiesti kindel, kas kannad neid. Riided tuleb riputada riidepuule tagurpidi ning need tuleb õiget pidi sättida ainult siis, kui sa oled neid kandnud. 6 kuu pärast saad täpselt näha, milliseid asju sa kandsid ja milliseid mitte. Kui sa elad väga erineva kliimaga kohas, võid selle meetodi jaoks teha eraldi sooja ilma riiete sektsiooni ja külma ilma riiete sektsiooni.

On muidugi võimalik, et sa hakkad neid riideid kandma rohkem, kuna sa pöörad neile tähelepanu. Igal juhul, kui sa ei kandnud neid asju isegi siis, kui need olid sulle hõlpsasti kättesaadavad - kui tsiteerida Marie Kondot, siis need asjad ei toonud sulle arvatavasti rõõmu.

Meetod 4: korista ruumi kaupa

Ruumi kaupa koristamine on klassikaline meetod. Üks selle meetodi plusse on fakt, et sa saad koristamise tehtud kiiremini võrreldes sellega, kui hakkad kogu kodu korraga koristama. Muidugi on erandeid - tüüpilises kodus on palju ebavajalikke asju kuhugi kõrvale pandud. Võib-olla on näiteks aeg vaadata oma köögikappidesse.

Samal ajal kui riided saavad palju tähelepanu, jäetakse köök tihti unarusse, kuna eeldatakse, et nõud ja muud köögitarvikud on vajalikud. Enne selle juurde jõudmist - heida pilk peale oma külmkapile ja sahvrile. Kui sa jälgid toidupakenditel olevaid kehtivusaegu ja sul on selge ülevaade oma sahvri sisust, säästad raha ja vähendad raisatud toidu hulka.

Kui sa oled toidukraami üle vaadanud, oleks võib-olla aeg rakendada ka siin KonMari meetodit - kas vanad nõud toovad sulle rõõmu? Kas sul on vaja kümmet kohvitassi, millel on naljakas tekst? Sa võid annetada heas seisundis nõud kohalikku heategevusasutusse, eriti, kui need kuuluvad ühte komplekti, kuna nii on tõenäolisem, et nõud ostetakse ära ja pannakse kasutusse.

Kui sa oled kodu korrastanud, mis saab edasi? Proovi leida sobiv koht asjadele, millest soovid vabaneda - olgu selleks heategevusorganisatsioon või mõni müügikoht. Ja pea meeles, et ostaksid edaspidi ainult asju, mida sul on vaja või mida sa väga hindad. Kvaliteet on tähtsam kui kvantiteet ning aitab sul hoida oma kodu korras.