Naine ja laps käsi puhastamas

Riigis on välja kuulutatud eriolukord, rahvakogunemised on keelatud, kaubanduskeskused suletud ja inimesed varuvad toitu ning vetsupaberit. Kes oleks seda osanud mõned kuud tagasi oodata? 

Mis on koroonaviirus ja mida peaksid selle kohta teadma?

Koroonaviiruse, mis on tuntud ka COVID-19 nime all, on Maailma Terviseorganisatsioon kuulutanud pandeemiaks.

Meedia ja uudisvood on sellest teemast küllastunud ning kõik räägivad sellest. Arvatakse, et see levib kokkupuutel nakatunud inimesega ning seetõttu tehti otsus inimestevahelisi kontakte vähendada, mis on muutnud meie igapäevaelu. Eestis näeme kõik vaeva, et kaitsta enda kogukonna ohustatud liikmeid, näiteks vanemaealisi ja inimesi, kellel on nõrgem immuunsüsteem või muud terviseprobleemid nagu diabeet, astma või immuunsushäired.

Kuidas kaitsta iseend ja oma lähedasi? Järgida tuleb Terviseameti antud juhiseid:

  • sotsiaalne eraldumine;
  • eneseisoleerimine;
  • väga sage kätepesu ja desinfitseerimine ;
  • aevastamine või köhimine küünarnuki siseküljele.

Nakatumise levinumad tunnused:

  • hingamisteid puudutavad sümptomid;
  • palavik;
  • köha;
  • õhupuudus ja hingamisraskused;
  • raskematel juhtudel võib nakkus tekitada ka kopsupõletikku, raskeid ägedaloomulisi hingamishaigusi, neerupuudulikkust ja lõppeda isegi surmaga.

Tegemist ei ole esimese maailma tabanud viirusega, kuid paljudele meist on see esimene, mis on tekitanud teise ohu, millega peab toime tulema – majandusliku ohu. Paanikaostudeni viiv hulgiostude levik ja inimeste käitumise mõjud on toonud kaasa teise terviseprobleemi, millest üle saada – finantstervise probleemi.

Siin on mõned nõuanded ja nipid, mis aitavad teil enda majanduslikku olukorda kindlustada.

Aeg vaadata üle enda eelarve

Jah, nii see on. Arvutustabelid pole kunagi varem nii populaarsed olnud. Kui sa ei ole varem eelarvet koostanud, on praegu selleks imeline aeg. Vaata üle enda sissetulekud ja väljaminekud ning jaota kulutused osadeks, et näha, mida saaksid ära jätta. Samuti on hea aeg pilgu heitmiseks enda säästudele ning mõtlemiseks, kuidas hallata enda sissetulekuid nii, et oleksid valmis nii teadaolevateks kui ootamatuteks kulutusteks.

Vähenda kommunaalkulusid

Kui sa kipud tulesid põlema jätma (või sul on lapsed, kes seda teevad), mõtle järele, kuidas vett, gaasi ja elektrit targalt kasutada. Säästa aitavad pesemisele kuluva aja lühendamine, tulede kasutamine ainult tubades, kus ollakse, pesukuivati kasutamise asemel pesu päikse käes kuivatamine. Veidi päikse käes olemine on ju kasulik ja kui veedad suurema osa ajast toas, on hea igal võimalusel päikesest D-vitamiini ammutada. 

Tööta kodus

See sõltub muidugi sellest, millega tegeled, aga kas mäletad neid päevi, kus unistasid, et saaksid pidžaamas tööd teha? Nüüd on kümme minutit enne tööpäeva algust voodist välja tulemine paljude jaoks reaalsus. Kui töökoht pakub seda võimalust, haara sellest kinni! See sobib kokku kogukonnast sotsiaalselt eraldumise soovitusega ning aitab sul ka kütuse- ja transpordikulusid kokku hoida. Igati kasulik olukord!

Vaata üle ja räägi läbi

Seda tasub teha enda kindlustus-, telefoni- ja internetiteenuste lepingute ning kõigi veebipõhiste tellimustega (kaasa arvatud meelelahutusega) igal aastal, et näha, kas peaksid tellima laiahaardelisema teenuse või hoopis tellitud teenuste hulka vähendama. Mõne telefonikõnega võib olla võimalik aastas kokku hoida mõnisada või isegi mõni tuhat eurot. Kui see ei ole hädavajalik, ei maksa tellitud teenuseid siiski päris tühistada. Pea meeles, et tõenäoliselt vajad neid siiski pikemas plaanis, seega on olukorra hindamine palju parem variant.

Tee paus, enne kui paanitsema hakkad

Kui plaanid midagi müüa (isiklik kinnisvara, aktsiad, uhke mahlapress), tee enne korraks paus. Mõtle asjadele pikemas perspektiivis ning otsusta, kas kiirmüük on praegu parim otsus. Alati saab osta uue uhke mahlapressi, ent kui jutt on perereliikviatest, näiteks vanaema teemantsõrmusest, tuleks kaaluda alternatiive.

Räägi lastega rahast ja valikutest

Kui sul on lapsed ja pead neile esimest korda ära ütlema, kui nad soovivad asju, mis ei ole hädavajalike ostude nimekirjas, on väga oluline sõnade valik. Selgita lapsele, et otsustate praegu perena teisi asju osta, ära ütle lihtsalt, et ta ei saa, mida tahab.

Oluliste asjade ostmine

Esmatarbekaupade kokkukuhjamine ei ole ellujäämiseks vajalik. Jäägem rahulikuks, ostame vaid neid asju, mida meil vaja on, ja peame meeles, et kõik vajavad desinfitseerimisvahendit ja seepi – kui poe tühjaks ostame, ei ole kõigil võimalik neid kasutada.

Toeta kohalikke ettevõtteid

Enne, kui raha säästmisel liiga pööraseks läheme, võiks korraks mõelda kohalikele äridele ja väikeettevõtetele, keda see haiguspuhang võib tugevasti mõjutada. Anname endast parima, et jätkata „tavapärase kauplemisega“ ja hoida majandus nii hästi elus kui võimalik. Peame enda igapäevastes tavades uute eeskirjade järgmiseks niigi palju muudatusi tegema, üritame hoida elu teised valdkonnad tavapärasena ja toetada majanduse abistamiseks kohalikke ja väikseid ettevõtteid.

Need on väikesed muutused, mis aitavad kaitsta meie tervist – nii füüsilist kui ka majanduslikku – et saaksime ka edaspidi nautida neid asju, mis meile rõõmu teevad.