Unistuste nimekiri ehk “bucket list” on nimekiri asjadest, mida inimesed soovivad teha, et saada parimad elukogemused. Alates tippkuulsustest kuni tavainimesteni, me kõik soovime saada elust parimat. Me uurime alljärgnevalt selliste nimekirjade plusse ja miinuseid ning räägime, kuidas sa saad rikastada oma elu viisil, mis sobib just sulle.

Kas sinu unelmate nimekiri on realistlik?

Üks inimeste unelmate nimekirjade ühiseid jooni on asjaolu, et nimekirjas on asjad, mis on liiga eksootilised, liiga rasked saavutamiseks või isegi täiesti võimatud. Näiteks, kui laps soovib saada astronaudiks, ei tähenda see, et seda ei pruugi juhtuda, kuid sinu ootused peavad vastama reaalsusele. Seega, kui sinu unelmate nimekirjas on kuule sõitmine, ei pea sa seda nimekirjast maha tõmbama. Sa peaksid aga tajuma, et seda ei pruugi juhtuda. See on täiesti okei.

Ambitsioonikate eesmärkide olemasolu hea külg on just seesama: ambitsioon. Kui midagi on lihtne saavutada, ei ole see tõenäoliselt eriti suur saavutus. Püüdle parima poole, kuid hoia oma ootused mõistlikena, et sa ei tunneks end pettunult, kui sa ei saavuta seda eesmärki. Realistlik vaatevinkel aitab sul keskenduda asjadele, mida sa naudid, isegi, kui see ei ole sinu unelmate nimekirja esimene punkt.

Ühekordsed elukogemused

Paljudes unelmate nimekirjades on elukogemused, mis on ühekordsed, olgu need väikesed või suured. Eesmärk on täita see punkt ühe korra ja seejärel suunduda järgmise asja juurde. Siinkohal anname sulle pisut perspektiivi mõistmaks, mis on nende kogemuste taga peidus.

Näiteks, kui sinu nimekirjas on “Nepali külastamine”, mõtle pisut sügavamalt, miks sa seda soovid. Võib-olla oled sa huvitatud Nepali kultuurist, võib-olla on sul Nepalil kaugeid sugulasi või sa nägid National Geographic ajakirjas pilti, mis köitis pilku? Kui sa selgitad välja põhjuse, on lihtsam mõista, kui oluline on see punkt sinu elus.

Veelgi enam, miks mitte külastada Nepali mitu korda, et kultuuri hästi tundma õppida? Võib-olla on selle punkti peamine mõte hoopiski reisimine ja uute kohtadega tutvumine. Sa võid teha eelarve reisimise jaoks, et saada uusi kogemusi tihemini. Võta need õppetunnid endaga kaasa igapäevaellu ja ära keskendu üksnes ühekordsetele kogemustele.

Kuidas veenduda, et piltilusad mälestused kestaksid

Öeldakse, et pilt on väärt rohkem kui tuhat sõna ning tänapäevane maailm on samuti täis kauneid pilte. Kui sa teed midagi põnevat, on pildistamine muidugi täiesti arusaadav. Sa võid jagada neid kogemusi oma sõprade ja perega ning hiljem vaadata tagasi oma teekonnale.

Ära aga kaota oma eesmärke pildi jäädvustamisel. Sa peaksid endiselt nautima iga hetke, eriti, kui see on midagi erilist, mida oled alati tahtnud teha. Tee mõned pildid, kuid ära paanitse, kui sa ei saa täiuslikku pilti. Ela hetkes ja ära lase “selfidel” oma kogemuse üle võimust võtta.

Vaata oma unelmate nimekiri üle

Üks unelmate nimekirjade võtmetunnuseid on: “miski, mida ma olen alati tahtnud teha”. Lapsepõlveunelmate täitmisel on küll omad võlud, kuid mis siis, kui su huvid on muutunud? Sinu nimekiri ei ole kivisse raiutud. On täiesti okei teha nimekirjas muudatusi ja lisada sinna asju, kui sa tunned, et soovid seda teha.

Võib-olla on sinu eluolud muutunud, näiteks oled abiellunud või saanud lapsed. Võib-olla ei ole enam metsikud (ja riskantsed) seiklused nagu näiteks langevarjuhüpped niivõrd ahvatlevad kui need olid sinu nooruses. Sa võid küll jääda oma plaani juurde, kui sinu eesmärk on saavutada adrenaliinilaks. Sa võid aga teha ka kompromisse, näiteks matkata mõnda kaunisse kohta, kust näha ilusaid vaateid.

Kas sa võid oma unelmate nimekirja ära visata?

Nagu mainitud, siis unelmate nimekiri on viis, kuidas tuua oma ellu põnevaid kogemusi. Elu on lühike, seega ära hoia end tagasi. Kuid sellel asjal on ka teine külg: elu on lühike, seega ela hetkes. Kui sa keskendud asjadele, mida soovid teha tulevikus, võid unustada ära kogemused, mida saad praegu.

Ootuseid võib olla raske taltsutada, kui sinu nimekirjas olevad eesmärgid ei ole nii nauditavad kui sa lootsid. Kas sa oled inimene, kes naudib seda, kui nimekirjast saab asju maha tõmmata? Kui nii, siis hoia oma nimekiri alles ja naudi eesmärkideni jõudmist. Kui sa satud aga stressi, kui pead asju tegema nö tegemise eesmärgil, siis ei ole unelmate nimekirja pidamine võib-olla sinu jaoks parim.

Tahad oma elu muuta? Loe läbi 10 küsimust, mis võivad järgmise aasta, Sinu parimaks aastaks muuta.