Hinnavaatlus ehk kuidas sooritada ost parima hinnaga?

Hinnavaatlus ja hindade võrdlemine, ostude sooritamine sooduskampaaniate ajal ja käibemaksu säästmine on kolm võimalust huvipakkuva toote omandamiseks kõige soodsama hinnaga.

Kuidas huvipakkuv toode kõige soodsama hinnaga kätte saada?

Suur osa inimestest eelistab osta vajaliku toote soodsama hinnaga, kui selleks võimalus avaneb. Nutikaks ostlemiseks ja toote soodsama hinnaga ostmiseks on kolm võimalust.

 • Kasutage hinnavaatlust, kontrollige naaberturgude hinnavõrdlusportaale ja ostke toode Eesti või välismaa e-poest, kus see on müügil kõige soodsama hinnaga.
 • Kui ostuga ei ole kiire, tasub ajastada huvipakkuva toote soetamine sooduskampaania ajale.
 • Kui teil on ettevõte, mis on käibemaksukohuslane, ja kasutate vajalikku toodet selle ettevõtte äritegevuse raames, siis soetage toode oma ettevõtte varana, sest see annab võimaluse toote ostmisel tasutud käibemaksu tagasi küsida.

Hinnavaatluse võidukäik

E-kaubandus kogub populaarsust. Üks e-poodide populaarsuse põhjusi on hindade võrdlemise võimalus. Hinnavaatlus pakub nii ostjatele kui ka edasimüüjatele võimalust sama toote hinda erinevates e-poodides võrrelda. Tänu hinnavaatlusportaalidele leiavad ostjad parima hinnaga toote ning müüjad saavad oma hinnakujunduspoliitikas konkurentide hindu arvesse võtta ja kaubale hinnatundlikku tarbijat silmas pidades parimad hinnad seada.

Mis on hinnavaatlus?

Hinnavaatlus.ee on Eesti vanim ja suurim, alates 1997. aastast tegutsev hinnavõrdlusportaal. Hinnavaatlus aitab leida erinevaid arvuti-, koduelektroonika- ja fototooteid ning võrrelda nende hindu ja tehnilisi näitajaid. Portaalis on esindatud ka valik ehitus- ja aiakaupu, sisustuskaupu, riideid, jalatseid, lastekaupu, sporditarbeid ning ilu- ja tervisetooteid. Iga toote puhul on võimalusel näidatud ka laoseis ja teiste kasutajate kommentaarid või hinnangud edasimüüja kohta.

Millised on hinnavaatlus.ee alternatiivid?

Hinnavaatlus.ee peamine alternatiiv on portaal Hind.ee, mis pakub sarnaselt Hinnavaatlusele ülevaate telefonide, arvuti-, video- ja fototarvikute, kodumasinate ja autokaupade hindadest. Sarnaselt Hinnavaatlusele on Hind.ee veebipõhine ostuportaal, kuhu on koondatud enam kui 50 e-poe ja 100 000 toote hinnainfo. Hind.ee võimaldab erinevaid tooteid otsida, hinnata, erinevate müüjate hindu võrrelda, soodsaim leida ja seeläbi raha säästa. Hind.ee ei müü tooteid, vaid toob välja Eesti suurimate e-poodide hinnad kõige populaarsematele toodetele. Toote ostmiseks tuleb edasi liikuda e-poodi ja osta toode sealt.

 

Millised on veel Eestis tegutsevad hinnavaatlusportaalid?

Supermarketites müügil olevate kaupade hindu võimaldab võrrelda hinnavaatlusportaal Kokku. Kokku annab ülevaate Selveris, Prismas, Maximas ja Coopis müüdavate toidukaupade, lastekaupade, lemmikloomatarvete, kodukaupade, vabaajakaupade hindadest. Ravimihindadest pakub ülevaate Ravimiinfo portaal. Portaal elektrihind.ee võimaldab erinevate elektripakettide vahelt sobivaima välja valida. Rehvid-online.com võimaldab leida parima pakkumise auto rehvidele. Autovaruosade hindu saab võrrelda aadressil parimosa.ee. Internetikasiinode pakkumistest annab ülevaate Kasiinoboss.

Millised on Läti hinnavaatlusportaalid?

Läti suurimad hinnavaatlusportaalid on Kurpirkt ja Salidzini. Need on alternatiivid Eesti Hinnavaatlusele, nii et kui olete tehnikale sobivat pakkumist valimas, tasub ka lõunanaabrite hinnad üle vaadata. Sarnaselt Eesti hinnavõrdlusele kuvatakse ka Läti hinnavõrdlusportaalides toote hinnad erinevates e-poodides, võimalusel ka laoseis, teiste kasutajate hinnangud ja kohaletoimetamise tingimused.

Millised on Leedu hinnavaatlusportaalid?

Leedu kõige värskem hinnavaatlusleht on Pricer. Pricerisse on koondatud nii toidukaubad, tarbekaubad kui ka kallim elektroonika ja tehnika. Elektroonika, audio-, video- ja IT-tehnika, autokaubad, laste- ja lemmikloomatarbed, kodumasinad, spordikaubad, rõivad, jalanõud ja kosmeetika on koondatud portaali Kainos. Sarnane portaal on ka Kaina24, mis keskendub eelkõige tehnika- ja elektroonikakaupade hindade kuvamisele. Ka Leedu hinnavaatlus kuvab toote hinnad erinevate e-poodides, võimalusel ka laoseis, teiste kasutajate hinnangud ja kohaletoimetamise tingimused.

Millised on Soome hinnavaatlusportaalid?

Soome kõige tuntum hinnavaatlusportaal on Hinta.fi. Hinta.fi pakub eelkõige elektroonikat, kodumasinaid, tehnikat, kodu- ja vabaajakaupu. Samuti kasutatakse palju hinnavõrdlussaiti Hintaseuranta.fi. Hintaseuranta tootevalik on veidi laiem kui Hinta.fi oma. Sarnaselt meie oma hinnavaatlus.ee lehele, kuvavad ka Soome hinnavõrdlused esmalt huvipakkuva toote hinnad erinevates e-poodides ja suunavad seejärel edasi e-poe lehele, mille kaudu on võimalik soodsaim toode soetada.

Millised on Poola hinnavaatlusportaalid?

Poola turg on suur ning tuntud oma laia kaubavaliku ja soodsate hindade poolest. Poola suurim hinnavaatlusportaal on Ceneo, mis koondab enam kui 1,2 miljonit toodet enam kui 17 000 e-poest. Ühtekokku on võrreldavaid pakkumisi enam kui 3,5 miljonit ning peamised kaubaartiklid on tehnika, kodumasinad, spordikaubad, riided ja jalanõud. Teine suur Poola hinnavõrdlussait on Radar, mis koondab enam kui 7 miljonit elektroonika-, mööbli-, rõiva- ja kodukaubapakkumist. Kolmas suurim Poola hinnavõrdlusportaal on Nokaut, milles on üle 3 miljonit toote. Poola hinnavaatluslehtedel liikudes tuleb silmas pidada, et hinnad kuvatakse Poola zlottides.

Kuidas saada laiem ülevaade erinevate riikide hindadest ja hinnatasemest?

Et aru saada, mis riigis võiks leiduda teile huvipakkuv toode kõige soodsama hinnaga, on abiks eestikeelne või ingliskeelne infootsing. Infootsingu tulemusel saate aimu, mis riigist võiks huvipakkuva toote otsimist alustada. Aeg-ajalt viivad hinnaanalüüse ja hinnavõrdlusi läbi päevalehtede tarbijalisad, näiteks Tarbija24 ja Delfi Kasulik. Lisaks uurib ja analüüsib Eesti ja naaberriikide hinnataset aeg-ajalt Eesti KonjunktuuriinstituutEesti Statistikaamet avaldab regulaarselt ülevaate erinevate riikide tarbijahinnaindeksi muutusest. Tarbijahinnaindeks iseloomustab tarbekaupade ja tasuliste teenuste hindade muutust. Kulutused grupeeritakse rahvusvaheline klassifikaatori COICOP (Classification of Individual Consumption by Purpose) alusel. Näiteks Eesti tarbijahinnaindeksi arvutamiseks registreeritakse kaupade ja teenuste hinnad igakuiselt kümnes Eesti linnas. Vaatlusperiood on see nädal, mille sisse jääb 15. kuupäev.

 

Kuidas välismaal tegutsevast e-poest leitud soodne toode Eestisse tellida?

Osa Läti, Leedu, Poola ja Soome e-poodidest tarnib kaupa ka Eestisse. Kui leiate parima hinnaga huvipakkuva toote e-poest, mis kaupa Eestisse kohale ei toimeta, on võimalik meelepärase toote kohaletoimetamiseks kasutada spetsiaalset jaemüügi- ja transporditeenuseid pakkuvat ettevõtet. Leedust ja Poolast saab kauba tellimiseks kasutada näiteks OstaEUd, mis toob Eestisse kaupa Inglismaa, Saksamaa, Poola, Prantsusmaa, Leedu ja Itaalia e-poodidest.

Millal toimuvad suurimad sooduskampaaniad?

Teine võimalus huvipakkuv toode soodsamalt kätte saada, on ajastada selle soetamine sooduskampaania ajale. Iga tootegrupi puhul on välja kujunenud kindlad perioodid, millal see tõenäolisemalt alla hinnatakse. Eestis on kaks korda aastas toimuvad Kaubamaja Osturalli ja Stockmanni Hullud Päevad ostuhuntide jaoks meelispüha. Need jäävad tavaliselt märtsi viimasele või aprilli esimesele ja oktoobri esimesele või teisele nädalale. Lisaks läheb järjest enam e-poode kaasa Musta Reede kampaaniaga, mis toimub novembri eelviimasel või viimasel reedel – üks päev peale Põhja-Ameerikas tähistatavat tänupüha.

 

Millised tooted on kevadel saadaval soodushinnaga?

Märtsis on võimalik soodsalt soetada loomulikult talveriideid ja talvespordivahendeid. Aprillis on soodsama hinnaga saadaval kasutatud autod ja autokaubad. Samuti on aprillis soodsamad kodukaubad, spordiriided ja -vahendid. Mais on saadaval kevadriided, aiakaubad ja külmikud.

Millised tooted on suvel saadaval soodushinnaga?

Juunis on soodsamalt saadaval puhkusereisid ja kruiisid. Juulis saab soodsamalt suveriideid ja grillimistarvikuid. August on suurepärane aeg sülearvuti soetamiseks. Samuti on soodushinnaga saadaval lasteriided, suvekaubad, ujumisriided, matkatarbed ja kohvrid.

Millised tooted on sügisel saadaval soodushinnaga?

Septembris saab soodsalt soetada jalgrattaid, madratseid, arvuteid, välimööblit ja muruniidukeid. Oktoobris toimuvad Kaubamaja Osturalli, Stockmanni Hullud Päevad ning paljude kaubanduskeskuste ja supermarketite sooduskampaaniad. Novembris saab alguse pühadeaegne tarbimishullus, mis tähendab, et on hea aeg nutitelerite, tahvelarvutite, kaamerate ja teiste tehnikakaupade osas. Ka kodumasinad, näiteks tolmuimejad, on soodushinnaga müügil. Novembri teises pooles toimuva Musta Reede puhul pakuvad paljud välismaised e-poed suuri soodustusi.

Millised tooted on talvel saadaval soodushinnaga?

Detsembris on soodsalt saadaval mänguasjad ja elektroonikatooted. Jaanuar on hea aeg mööbli ostmiseks. Samuti on jaanuar hea aeg foto- ja videotehnika, telerite, tahvelarvutite ja nutitelefonide ostmiseks. Jaanuaris on soodsamalt saadaval ka alkohol, maiustused ja mänguasjad. Ka veebruar on hea aeg maiustuste ostmiseks. Samuti on veebruaris allahinnatud talvejoped ja –saapad.

Mis on käibemaks?

Käibemaks on lisandunud väärtuse maks, mille käibemaksukohuslasena registreeritud ettevõte lisab kauba või teenuse hinnale. Käibemaksu tasub lõpptarbija. Ettevõtted saavad käibemaksu riigilt tagasi taotleda.

 

Kuidas saada soovitud toode käibemaksu võrra soodsamalt?

Saate huvipakkuva toote ostmisel käibemaksu tagasi küsida sel juhul, kui omate ettevõtet, millel lasub käibemaksukohustus ja kasutate vajalikku toodet ka sama ettevõtte igapäevatöös. Sellisel juhul saate vajaliku toote kanda oma ettevõtte varade hulka ja see annab võimaluse käibemaksu tagasi taotleda.

Kui suur on käibemaks Eestis?

Käibemaksuseadus ütleb, et Eesti-sisene käive on maksustatav 20% käibemaksuga. Vähendatud käibemaksumääraga, milleks on 9%, on maksustatud paberkandjal raamatud ja töövihikud, ravimid, sanitaartooted, meditsiiniseadmed, erivajadustega isiku abivahendid, ajalehed ja ajakirjad (välja arvatud kuulutustelehed ja erootikaajakirjad), majutusteenus. See tähendab, et ettevõttele soetades saab nimetatud kaupadelt küsida tagasi vastavalt kas 20%-lise või 9%-lise käibemaksu.

Mis on maksustatud 0%-lise käibemaksuga?

Käibemaksuseadus sätestab, et 0% käibemaksuga on maksustatud:

 • eksporditav kaup (välja arvatud sel juhul, kui see liigitub maksuvabaks käibeks);
 • laevad ja lennukid, nende varustus, nendes müüdav kaup (välja arvatud ühendusesisestel reisidel) ja neis osutatav teenus, laevade sadamateenus ja lennukite lennuväljateenus, laevade ja lennukite remont ja hooldus;
 • diplomaatidele, EL institutsioonidele, NATO relvajõududele, sõjalisele peakorterile müüdavad kaubad ja osutatavad teenused;
 • tollilaos, vabatsoonis, aktsiisilaos, sõjalises peakorteris müüdav kaup;
 • Eesti Pangale võõrandatav kuld;
 • teenus, mille tekkimise koht ei ole Eesti (immateriaalsed ja elektroonsed teenused);
 • eksporditava või imporditava kauba veoteenus, tolliprotseduuril oleva kauba veoteenus;
 • reisijateveoteenus Eestis, kui see on rahvusvahelise reisi osa.

Seega, kui leiate näiteks soodsa kauba Läti või Leedu e-poest ja soetate selle ettevõtte varana, maksustatakse see 0%-lise käibemaksuga ja selle eest ei saa Eesti Maksuametilt käibemaksu tagasi taotleda.

Milliste toodete ettevõttele ostmisel saab käibemaksu tagasi?

Ostetud toote käibemaksu tagasiküsimise eeldus on ostetud kauba kasutamine käibemaksuga maksustatavaks ettevõtluseks või välismaal toimuvaks ettevõtluseks. Samuti on eeldus see, et soetatud toode on maksustatud 20%-lise või 9%-lise käibemaksuga. Tagasi ei saa küsida külaliste vastuvõtuks või oma töötajate toitlustamiseks või majutamiseks kasutatud kaupade ja teenuste sisendkäibemaksu, kuid siiski saab käibemaksu tagasi taotleda töölähetuse majutusega seotud kuludelt. Ettevõtluseks kasutatava auto kuludelt võib tagasi küsida 50% käibemaksust, välja arvatud juhul, kui põhitegevusalaks on sõidukite müük, kui on tegemist takso või õppesõiduautoga või kui auto on 100% ettevõtluses kasutatav ja vastav märge on tehtud Maanteeameti registrisse.

 

Kuidas ettevõttele ostetud toote eest käibemaksu tagasi küsida?

Käibemaksu tagastamist saab taotleda käibedeklaratsiooniga. Käibedeklaratsioon ja selle lisa tuleb esitada Maksu- ja Tolliametile maksustamisperioodile (üldjuhul kalendrikuu) järgneva kuu 20. kuupäevaks. Kuidas seda täpselt teha, saab lugeda Maksuameti lehelt.

Sorry, there are errors on the page: