6 asja, millele tähelepanu pöörata e-poodidest tellimisel

Ilmselt on igaüks meist kuulnud jutte erinvatest e-poodidega seotud ohtudest. Olgu selleks ohuks siis krediitkaardi andmete kuritarvitamine, kauba mitte saamine või mõni muu sarnane asi. E-poodides ostlemine kasvab aina kiiremini, kuid peab meeles pidama, et riskid võivad olla mõnevõrra suuremad ja erinevad kui tavapoes osteldes. Muidugi on väga palju positiivseid näiteid, aga negatiivsete kogemuste vältimiseks anname mõned näpunäited, mida jälgida.

Kasuta krüpteeritud ühendust

Makstes kauba eest e-poes, tasub alati jälgida, et ühendus sinu ja poe vahel oleks krüpteeritud. Kindlasti jälgi, et e-poe aadressi alguses oleks https://  ning et oleks nähtav väike võti või kinnine tabalukk.

Võimalusel tee e-poele taustakontroll

Googelda, küsi sõpradelt-tuttavatelt erinevaid kogemusi antud veebipoe kohta. Eriti tähelepanelik tuleks olla, kui veebipood on alles avatud ning hinnad tunduvad konkurentidega võrreldes tunduvalt madalamad. Juhul kui leiad infot negatiivsete juhtumite kohta, siis tuleks samuti ettevaatlik olla ja ehk kaaluda ostu tegemist tuntumast ja usaldusväärsemast e-poest.

Kasuta võimalusel Paypali või muud maksevahendajat

Paypal on hea abimees riskide maandamisel. Sinu krediitkaardi andmed on kirjas vaid Paypali lehel ning ükski kaupmees neid ei näe. Samuti on Paypaliga makstes tavaliselt kaasas ostukaitse – juhul kui Sa pole oma kaupa kätte saanud teatud aja jooksul, on suur tõenäosus, et saad kogu oma raha tagasi.

Ära anna oma krediitkaardi andmeid telefoni või e-maili teel

Krediitkaardiga makstes tavapoes pead sisestama pin-koodi. Veebipoodides pead sisestama CVV 3-4 kohalise numbri, mille leiad oma kaardi tagaküljelt. Pettuste vältimiseks püüa teha oste vaid turvalistel saitidel ning ära anna oma kaardiandmeid telefoni teel ega saada neid e-mailiga.

Hoia alles kogu infovahetus e-poega

Soovituslik on kogu kirjavahetus e-poega säilitada, sest sellest võib hiljem palju kasu olla, kui tekib probleeme kauba kätte saamisega või selgub, et krediitkaardilt on mingil põhjusel teistsugune summa maha läinud. Samuti võid teha kuvatõmmise maksekinnitusest.

Tutvu seadustega enne kui välismaalt kaupa tellid

Euroopa Liidu e-poodidest ostes tollimaksu või täiendavat käibemaksu maksta ei tule.
Kui ostad väljastpoolt Euroopa Liitu, on maksustamine keerulisem. Käibemaksu tuleb maksta siis, kui tellitud kaup maksab rohkem kui 21,98 eurot ning tollimaks lisandub siis, kui kauba maksumus ületab 150 eurot. Uuri täpsemalt selle kohta Maksu- ja Tolliameti lehelt.

Kuigi esmapilgul võib e-poodidest ostmine tunduda keeruline ja mitte väga turvaline, siis tegelikkuses on asi vastupidine. Lisaks kasutavad väga paljud kodumaised e-poed märgist „Turvaline ostukoht“, mille nad on tohtinud oma lehele paigaldada Eesti E-kaubanduse Liidu loal. See näitab, et antud e-poed on range kontrolli läbinud ning käituvad nii nagu üks korralik kaupmees käituma peab.

Head ostlemist!

Sorry, there are errors on the page: