5 viisi, kuidas laenud kiiremini ära maksta

Paljudel inimestel on mitmeid laenukohustusi, alates tarbimislaenudest kuni hüpoteekideni. See on üllatavalt suur osa meie kultuurist. Kas teadsid, et majapidamisega seotud laenukohustused on rahvusvaheline fenomen? Laenud võivad aidata sul kiirendada oma plaane või teha suuri oste. Samas aga võib neist saada tõsine probleem, kui laenukohustust ei kohelda hoolikalt. Planeeri korralikult, kasutades neid 5 viisi, kuidas laene kiiremini ära maksta:        

Mõtle erinevatele ressurssidele

Arvestades seda, kui levinud on laenamine, on veider, et inimesed ei räägi sellest rohkem. Võib-olla ei taha sa seda teemat tõstatada õhtusöögi kõrvale, kuid kui sul on oma laenude tasumisega raskusi, ära unusta, et sa võid leida tuge oma sõpradelt ja perelt. Usaldusisik võib sulle meelde tuletada, et sa pole oma mures üksi ning võib sulle isegi anda väärtuslikke nõuandeid, et saaksid oma rahaasjadega jälle joonde. 

Mitmes riigis on olemas ka tasuta võlanõustajad või muud eksperdid. Need inimesed ei ole hukkamõistvad ning aitavad sul teha informeeritud otsuseid. Neil võib isegi olla ideid või ressursse, millele sa poleks ise tulnud. Kui sul on probleeme laenu tagasimaksmisega või arvad, et sul võib probleem tekkida, ära unusta laenuandjaga ühendust võtmast ning oma mure jagamist. Laenuandja huvides on oma raha tagasi saamine ning tihtipeale on võimalik kokku leppida maksegraafikus, mida sa saad paremini hallata.

Prioritiseeri laenukohustusi

Kui sa pead laenu tasuma mitmesse erinevasse kohta, on oluline otsustada, millised kohustused tuleks esimesena tasuda. Näiteks võivad prioriteediks olla koduga seotud kiireloomulised maksed. Kui laenukohustus on kriitilises seisus, on mõistlik otsida professionaalset nõuannet selle osas, kuidas edasi toimida.

Money Advice Service on nimetanud kõrge prioriteediga kohustuste hulka: kohtuasjad, elektri- või küttearved, kui teenusepakkujad ähvardavad teenuse pakkumise lõpetada, võimaliku pankroti vältimine ning kodu ja hüpoteegiga seonduvad arved. Kui sellised asjad on joonde aetud või kui sul on nende jaoks olemas maksegraafik, saab keskenduda teistele kohustustele nagu näiteks laenudele, mida võlgned perele või sõpradele.

Laenude konsolideerimine on veel üks viis, kuidas maksmist lihtsustada. Sisuliselt tähendab see, et ühe suure laenusumma eest tasutakse mitu väikest laenu. Konsolideerimise abil on laenude maksmine lihtsam (pole vaja iga kuu teha mitmeid makseid) ning potentsiaalselt võib ka intressimäär osutuda madalamaks, aidates sul niiviisi kohustusi lihtsamalt ja kiiremini ära maksta.

Jälgi oma väljaminekuid

See tundub küll iseenesest mõistetavana, kuid ei piisa sellest, kui üritad lihtsalt ära arvata, kui palju sul raha on iga kuu ja kuhu see kulub. Just nagu kaalukaotuse puhul peetakse toidupäevikut, on mõistlik pidada täpset ülevaadet selle kohta, kuidas oled oma raha igapäevaselt kasutanud. 

Seega, kui soovid tasuda laenukohustusi kiiremini, pead sa saama täpse ülevaate sellest, kuidas sa oma raha kulutad. Üks variant on kasutada märkmikku. Selleks, et kulude jälgimine oleks tõhus, peaksid sa aga tõesti jälgima igat senti. Võtame näiteks kas või kohvi ostmise. Üks kohv ei tekita sulle veel pankrotti. Kui sa ostad kohvi aga iga nädal väljas olles, muutub see summa pikapeale üsna suureks.

Olemas on mitmeid äppe, mis võimaldavad kulusid jälgida tänu erinevatele funktsioonidele. Ka paljudel pankadel on integreeritud teenuseid, mis võimaldavad tehinguid jälgida. Samas ei tohi aga unustada ka sularahatehinguid. Paljud inimesed kulutavad oma rahakotis olevaid münte ilma, et isegi mõtleks sellele. Kui paned aga oma rahakassa sisu pangakontole, saad endale meelde tuletada, kuidas isegi mõned üksikud sendid annavad pikapeale kokku üsna suure summa.

Osta tooteid soodusmüügi ajal, aga ära satu müügilõksude otsa

Kui raha on vähe, meelitavad inimesi tihtipeale erinevad soodusmüügid ja eripakkumised. Mõned sellised ostud oleksid aga jäänud täiesti tegemata, kui poleks olnud kavalat sooduspakkumist, mis oleks jätnud sulle mulje nagu sa säästaksid raha. Sisuliselt sa ei säästa ikkagi raha, kui tegemist on lisaostuga, mida sa muidu poleks teinud, ükskõik kui hea see pakkumine ka polnud.

Kui sa ostad toidupoest kaupa, on turvaline jälgida kindlat nimekirja ning hoida eemale soovist osta nimekirjaväliseid tooteid. Kui toode on aga sinu nimekirjas ja see on ka soodushinnaga müügis, saad kasutada seda eelist. Toidukaupade ostmisel võid valida pigem poe omabrändi tooted, kuna ka nii võid pikapeale üsna palju raha kokku hoida. Kui säästad raha igal võimalusel, on võimalik, et saad oma kohustused kiiremini tasutud.

Säästa raha soodsamate ühistegevuste abil

Kujuta ette, et oled väljas pere ja sõpradega. Kõik on tore ja lõbus, kuni on vaja tasuda arve. Me võime olla niivõrd lõbusa hetke sees ja tunda end heldena, et soovime arve tasuda kõigi eest. Väljaskäigud maksavad enamikele inimestele palju rohkem raha kui nad üldse arvatagi oskavad.

Kui sa üritad oma kohustusi ära maksta ning saada rahaasjad korda, aitab iga väike asi. Kui soovid sõpradega koos aega veeta, proovi valida soodsamad variandid - näiteks tee ise kodus kõigile süüa või lase kõigil tuua midagi kaasa. Kui sa kipud üleliia palju kulutama, jäta mõned väljaskäigud vahele ja hoia kulutamine üksnes eriliste hetkede jaoks.

Teine variant on teha endale detailne eelarve. Pane paika maksimaalne summa, mida saaksid kulutada. Vahel on kõige turvalisem võtta kaasa vaid teatud summa sularaha ning hoida oma pangakaarti kindlalt rahakotis, ilma seda kasutamata.

Kui sul on tõsine soov vabaneda oma laenukohustustest, pead valima hädavajalikud asjad lisakulutuste asemel. Pärast seda, kui oled paika pannud oma prioriteedid, ole kindlameelne raha säästmise osas, et saaksid järjepidevalt jälgida oma väljaminekuid.

Sorry, there are errors on the page: