Inflatsioon, tõusvad intressimäärad, elektri universaalteenus – need on vaid mõned märksõnad, mis viimasel ajal igapäevaselt uudistest läbi käivad. Kõik eelmainitud mõisted osutavad sellele, et pea iga inimese seisukohalt on majanduslik olukord läinud järjest keerulisemaks. Samas pole see olnud nii ainult viimastel kuudel, vaid terve aasta vältel.
Selle kõigega on kaasnenud inimeste ostujõu pidev vähenemine. Võrreldes, kui palju sai poest 100 euro eest osta aasta tagasi ja nüüd, on vahe kõigile märgatav. Kuigi ka palgad tõusevad pidevalt, ei suuda need sageli inflatsiooniga sammu pidada.
Eelmainitu on tekitanud olukorra, kus inimestele jääb eri kulutuste jaoks igal kuul järjest vähem raha. Üks ühiskonnagrupp, kes on seetõttu halvemasse olukorda sattunud, on lastega pered. Mitme lapsega peredes on igakuised toidukulud päris suured. Kui lisada veel asjaolu, et keegi ei taha laste tervisliku toidu pealt kokku hoida, tulebki raha säästmiseks muid viise otsida.
Nagu eelnevalt mainisime, on uudistes igapäevaselt juttu elektrihinnast (praegu vähem, kuid aasta tagasi oli see suisa põhiteema). Hinnatõusude, börsihinna ja erinevate pakettide virvarris on olnud küllaltki keeruline järge pidada. Kui pere elab oma majas või perel on enda nimel elektrienergia leping (see võib ju olla ka korteriühistu nimel), siis on tõesti teatud vaevaga olnud võimalik elektri pealt säästa. Selleks on tulnud jälgida elektri börsihinda ja näiteks pesta pesu siis, kui elekter on kõige odavam. Säästmise mugavamaks muutmiseks on leiutatud ka automatiseerivaid seadmeid, mis ise elektrihinda jälgivad ja vastavalt sellele tarbimist kohandavad.
Kindlasti on olnud kergem neil, kes on juba varem investeerinud taastuvenergiasse, näiteks maja katusel või maja kõrval õues olevasse päikeseparki. Seeläbi on suurem osa aastast võimalik vähemalt mingi osa elektrist ise toota (ja suvekuudel seda ka võrku tagasi müüa). Ent sellesse investeerida ei ole ka praegu hilja – väga odava elektri aeg ei tule ilmselt enam kunagi tagasi ja see oleks pikas perspektiivis väga tänuväärne võimalus säästa.
Kui energiakriis 2022. aasta alguses kõigi elektriarveid mõjutama hakkas, kogus riik ühte veebikeskkonda kokku hulga soovitusi, kuidas elektrilt säästa. Energiasäästukampaania „Koos saame energiakriisiga hakkama!“ veebilehele lisati palju häid nõuandeid, mis on tegelikult püsivalt aktuaalsed. Ehk leiad sealt mõne mõtte, kuidas enda elektriarvet vähendada?
Lastega peredes on palju väljaminekuid, mille pealt lihtsalt ei ole võimalik säästa, näiteks lasteaia kohatasud või huviringide tasud (viimases hädas saab lapse küll ringist ära võtta, kuid sellel on pikemas vaates pigem negatiivsed tagajärjed). Seega tuleb otsida muid kohti, kust kokku hoida.
Ehk on teie peres kasutusel mitu voogedastusteenust, mis igakuiselt teie rahakotist 10–15 eurot vähemaks võtavad? Või on teleteenuse pakkujalt valitud pakett, mis sisaldab väga palju kanaleid ja millest suurt osa te kindlasti ei vaata? Kõigi nende teenuste igakuine hind ei pruugi küll väga suur tunduda, kuid kui kõik kokku liita ja iga-aastase kulu saamiseks 12ga korrutada, võib tulla juba päris arvestatav number.
Seega on ehk võimalik loobuda mõnest teleteenuse pakkumisest ja vaadata tasuta sisu. See on igal pakkujal erinev, kuid kõigil on ka mõni tasuta saade. Lisaks on väga tänuväärne Eesti Rahvusringhäälingu pakutav sisu, sest näiteks Jupiteri keskkond (https://jupiter.err.ee/) pakub väga suurel hulgal vaatamist ja kuulamist igale maitsele.
Nagu sissejuhatuses mainisime, ei ole pere söögikordadelt mõistlik säästa juhul, kui menüü muutuks seetõttu ebatervislikuks. See, et hea ja tervislik toit on väga kallis, on enamasti müüt. Nutikalt kokates on võimalik ka vähese raha eest mitmekülgselt toituda ja seejuures on kokkuhoidki garanteeritud. Toome järgnevalt mõned nipid, mida jälgides on võimalik säästa ilma ohvreid toomata:
Need on vaid mõned näited, kuidas toiduainete pealt veidi säästa, ilma et peaksid kvaliteedis järeleandmisi tegema. Nimekirja on võimalik veelgi täiendada, kuid see sõltub juba konkreetsetest peredest. Enda pere osas oskad sellised säästukohad kindlasti ise üles leida.
Kütuse hind on pidevalt tuliste arutelude teema ja seda peamiselt just seetõttu, et see kallineb pidevalt. Võrreldes paljude teiste säästukohtadega ei ole autoga sõitmise pealt sageli niivõrd lihtne raha kokku hoida (kui just ei jäta autoga sõitmata). Säästmiseks pakutakse välja nii loogilisemaid kui ka elukaugemaid lahendusi. Üks viimastest on soovitus praegune auto maha müüa ja osta kas täiesti uus või veidi uuem ökonoomsem auto – või üldse elektriauto. See on muidugi naljakas soovitus olukorras, kus inimestel ei pruugi olla raha sellekski, et piisavalt kütust osta.
Kokkuhoid autokütuselt on võimalik kahel viisil. Neist esimene on säästlik sõiduviis, mida käsitleti kindlasti ka autokoolis. Toome mõne lihtsama nipi, mille peale mõelda: kiirenda õrnalt, mitte ära vajuta gaasipedaali põhja; sõida stabiilse kiirusega; sõida sobiva käiguga; jälgi liiklust, et ennetada olukordi, kus peaksid ootamatult kiirendama või pidurdama; väldi suure kiirusega sõitmist, sest 120 km/h asemel 100 km/h sõites säästad kütust kuni 20%.
Lisaks neile nippidele soovitatakse ka tegevusi, mis ei ole otseselt sõitmisega seotud, kuid mis aitavad autol vähem kütust tarbida: ära vea autos asju, mida sul vaja ei ole (vähenda auto kaalu);
võta katuselt ära raamid, sest see mõjutab auto aerodünaamikat; ära jahuta või küta autot liigselt ja kontrolli aeg-ajalt auto rehvirõhku.
Veel tasub kokkuhoiu saavutamiseks mõelda näiteks sõidujagamisele (ehk saab lapsi koos teiste lapsevanematega kooli sõidutada või on üldse võimalik suunata nad ühistransporti kasutama) või lihtsalt oma iganädalased käigud paremini läbi mõelda.
Paljud lapsevanemad valivad laste sünnipäevade tähistamiseks sageli mängutoa, töötoa vms programmi, mis muudab peo korraldamise lihtsaks. Pole muud vaeva, kui aeg broneerida, söögid valida ja koos külalistega kohale ilmuda. Ent kõik tuleb ju teatud hinna eest ja sageli ei ole see just väga soodne. Kui peres kasvab mitu last, tähendab see igal aastal sadade eurode väljakäimist. Selle asemel on võimalik lapse sünnipäev ka ise korraldada – kutsuge ainult lapse parimad sõbrad ja kui pidu ei ole võimalik kodus pidada, siis külastage koos mõnda muuseumi või elamuskeskust ning sööge hiljem kohvikus pitsat. Selline pidu pakub lastele kindlasti rõõmu ja väike omal käel seiklemine lisab ka põnevust.
Üks väga hea säästunipp igapäevaste kulutuste koomale tõmbamiseks on ka teise ringi kaupade ostmine. See ei pea tingimata tähendama kaltsukates käimist, vaid seda saab teha ka kodust lahkumata – internet on täis kohti, kus inimesed korralikke, ent enda jaoks ebavajalikuks osutunud asju müüvad. Samas ei ole midagi halba öelda ka teise ringi poodide kohta, kuna riidekaup, mis (sageli välismaalt) sinna jõuab, on hoopis erinev kaubanduskeskuste valikust. Selliselt on võimalik ühendada säästmine ja erilisemalt riietumine.
Ehk on sul endal jäänud kodus seisma asju, millele oleks võimalik uus kasutaja leida? Tee oma kappides inventuur – usume, et leiad nii mõndagi, mida annaks rahaks teha.
Eelnevad nipid ei anna eraldi kohe suurt kokkuhoidu, ent kui iga kuu lõpus kõik väikesed võidud kokku lüüa, on sääst ilmne. Kui säästad iga välja toodud punkti kohta 5 eurot, teeb see kokku 30 eurot kuus. Korrutades selle 12ga, saad juba 360 eurot, ning selle eest on võimalik juba midagi ära teha.
Perede hakkamasaamisele mõeldakse ka Euroopa Liidu tasandil ja soovitame sulgi tutvuda veebilehega Energia säästmine kodus, kus jagatakse väga palju häid näpunäiteid, kuidas on võimalik igapäevastelt tegevustelt säästa.
On inimesi, kelle jaoks on plaanide tegemine ja säästude kokkuarvutamine väga kerge. Teisalt on kindlasti palju neid, kes peavad selle kõige nimel korralikult pingutama. Viimast tüüpi inimestele kuluks ära mõni motivaator, mis muudaks kokkuhoiu ahvatlevaks. Näiteks võite perega hakata koostama igakuist eelarvet ja lisada sinna summa, mille olete suutnud ühiselt säästa. Seejärel lööge säästetud summad näiteks kooliaasta lõppedes kokku – ei oleks üldse üllatav, kui selle raha eest oleks võimalik suvel üheskoos midagi põnevat teha! Niiviisi kogute ühiselt elamusi, mitte asju!