Ilmselt teavad kõik, et veidi enne vabariigi sünnipäeva on veebruaris veel teinegi tähtis päev. Nimelt algab kuu keskpaigas tulude deklareerimine (ja nii mõnelegi laekub tulumaksutagastus enne kuu lõppu pangakontole). Tänavu saab seda teha alates 15. veebruarist ja veebikeskkonnas e-MTA deklaratsiooni esitanutele alustatakse raha tagastamist juba 28. veebruarist.
Ent pea igal aastal muutub see, mille eest täpselt ja kui suures ulatuses tulumaksutagastust tehakse. Seega on alati hea olla viimaste andmetega kursis, et ei tekiks ebameeldivaid üllatusi. Järgnevalt annamegi ülevaate nii tuludeklaratsiooni olemusest kui ka viimastest muudatustest.
Juhul kui töötad lepingu alusel, milles on igakuine töötasu fikseeritud, ei ole eelmise aasta sissetulekute kokkulöömine üle jõu käiv. Ent palju on ka neid, kellel on iga kuu erinev töötasu, ja seega on ülesanne juba keerulisem. Üks võimalus on oma internetipanka sisse logida, terve aasta väljavõtted üle vaadata ning kõik sissetulekud kokku liita. Ent kui sa saad palka mitmest ettevõttest ja iga kuu erineva summa, ei pruugi see eriti mugav olla.
Maksu- ja Tolliametis on selle peale mõeldud ning e-MTA keskkonnas on kõigil huvilistel olnud juba mõnda aega võimalik enda sissetulekute andmeid vaadata. Mõistlik on need mõni aeg enne deklaratsiooni esitamisega alustamist üle vaadata. Siis on piisavalt aega, et võimalikke ankeedile kandmata jäänud andmeid lisada. Kuigi võib eeldada, et kõik andmed on deklaratsioonile kantud, ei tee kontrollimine halba. Lisaks näed e-MTA-s ka eeldatavat (mitte lõplikku!) tulumaksukohustust, mille juures ei ole arvestatud kõiki maksustatavaid tulusid ja soodustusi. Kõige selle põhjal lüüaksegi hiljem kokku sinu tulumaksutagastus.
Kellel on oma täpne aastane brutotulu teada, saab oma maksuvaba tulu kalkulaatori abil ka välja arvestada. Maksuvabale tulule (kui sinu palk ei ületa vastavat piiri, millest on juttu allpool) lisanduvad eri mahaarvamised, mis summat suurendavad.
Tuludeklaratsiooni puhul on tegemist dokumendiga, mille eesmärk on deklareerida seadustega ette nähtud riigiasutusele oma eelneva kalendriaasta jooksul tekkinud tulud. Selle alusel saab riik hiljem arvestada sulle kehtivaid makse (sh tulumaksu). Kuna kõiki andmeid ei ole võimalik päris igakuiselt arvestada, on tarvis kord aastas vahekokkuvõte teha ja tulusid deklareerida – et kõik aasta lõikes paika loksuks ja tulumaksutagastus ka 2023. aastal õigesti arvestatud saaks.
Praegu kehtiv maksusüsteem lähtub maksuvaba tulu arvestamisel eri astmetest. Kui sa teenid aastas kuni 14 400 eurot, on sul kasutada 6000 euro suurune maksuvaba tulu. Sellest suurema aastatulu korral hakkab sinu maksuvaba tulu summa järk-järgult vähenema ja kui sinu aastatulu jõuab 25 200 euroni, on sinu maksuvaba tulu 0 eurot (see tähendab keskmiselt 2100 euro suurust brutopalka).
Kõigil on võimalik oma tööandjale teada anda, millises ulatuses võimalikku maksuvaba tulu igal kuul arvestada. Näiteks on võimalik teha nii, et palgast maksuvaba tulu üldse maha ei arvestatagi. Sellisel juhul jääb kogu maksuvaba tulu tuludeklaratsioonil arvestamiseks ja summa, mille võrra igakuine palk oli väiksem, saadakse tagasi pärast tulude deklareerimist. Ent seejuures varitseb üks oht – kui sinu sissetulek suureneb, võib liiga kõrgele seatud maksuvaba tulu summa tuua kaasa selle, et sa pead järgmisel aastal riigile hoopis juurde maksma.
Kui sinu aastased tulud on teada, saab sellest teha eri mahaarvamisi. Mõned olulisemad tulumaksutagastust puudutavad mahaarvamised on
Väga palju teavet tulumaksutagastuse ja maksuvaba tulu arvestamise (sh eluasemelaenu intressidesse, annetustesse jm puutuva) kohta leiab Maksu- ja Tolliameti veebilehelt. Näiteks on juba teada, et alates sellest aastast tõuseb maksuvaba tulu summa 500 eurolt 654 euroni (vanaduspensioniikka jõudnud inimeste puhul 704 euroni).
Enne tuludeklaratsiooni esitamist on hea viia end kurssi sellega, millised on sel aastal kehtivad tingimused (seadused ju muutuvad sageli). Meedias on neid muudatusi juba palju kajastatud ja seega on vähemalt osa sellest info sulle kindlasti juba teada. Ent kordamine on tarkuse ema, mistõttu mainime uuesti mõnd olulisemat muudatust.
Ehk mäletad, et mõne aasta eest oli juttu sellest, et edaspidi ei saa eluasemelaenu intresse maksustatavast tulust maha arvata. Sul on kindlasti hea meel kuulda, et see jäi vaid mõtteks ja selgi aastal on võimalik intressid deklaratsioonile kanda (ning neilt tulumaksutagastus saada).
Eri meediakanalitest (sealhulgas Rahvusringhäälingu uudistest) on ka läbi käinud, et sel aastal kontrollib riik hoolikamalt aktsiate või võlakirjade müügist kasu saamist ja dividendide maksmisega seonduvat. Seega peavad investorid ja ettevõtete omanikud tulude deklareerimisel hoolikamad olema.
Oluline on olla tähelepanelik ka neil, kes on saanud tulu krüptovaluutadest või nutirakenduste kaudu töötades / teenust osutades. Viimases valdkonnas töötajad peavad sel aastal enda tulu veel ise deklareerima, kuid alates järgmisest aastast peaks kogu info laekuma juba vastavate platvormide haldajatelt (kuigi mõni suurem platvorm teeb seda juba tänavu). Riik püüab seda seni küllaltki vähe reguleeritud ala järjest paremini kontrollida.
Lühike vastus sellele küsimusele on ei – enne deklaratsiooni kinnitamist tuleb mõni asi siiski ise üle kontrollida. Näiteks ei ole deklaratsioonile automaatselt kantud järgmiste sageli ette tulevate valdkondade andmed, mis mõjutavad ka tulumaksutagastust:
Kontrollida tasub ka seda, kas deklaratsioonile on märgitud kõik tehtud annetused, millelt soovitakse tulumaksu tagasi saada.
Olukorras, kus kõigi kaupade ja teenuste hinnad järjest kallinevad, kulub paljude jaoks see kord aastas tagasi saadav raha marjaks ära. Löögi rahakoti pihta andis ka hiljutine eluasemelaenude intresside tõus ja inimeste toimetulek on tulevate valimiste üks peateemasid. Seega aitab tagastatud tulumaks praeguses reaalsuses kindlasti nii mõnelgi inimesel mõnda aega paremini hakkama saada.
Ent kui sulle tundub, et sinu puhul ei ole see summa just määrava tähtsusega, saad sa selle abil ka head teha. Nii nagu viimasel ajal on järjest levinum taarat tagastades summa heategevuseks annetada, saab sellist võimalust kasutada ka tulude deklareerimisel (juhul, kui deklareerida tulud internetis). Sinu tulumaksutagastus võib olla mõnele teisele väga oluliseks abiks.
Deklaratsiooni täitmise vastavas etapis saad määrata, millisele tulumaksusoodustusega isikute nimekirja kantud mittetulundusühingule, sihtasutusele või usulisele ühendusele soovid annetuse teha. Kui sa soovitud organisatsiooni ei leia, siis järelikult ei ole nemad Maksu- ja Tolliametile annetuste saamise soovist märku andnud.
Hea on see, et annetada saab ühele kuni kolmele ühingule ja annetama ei pea kogu tagasisaadavat summat. Võid valida kindla summa ja seejärel kantakse ülejäänud raha kas sinu panga- või ettemaksukontole (vastavalt sinu soovile). Kui see aga sinu eelarve hetkeseisu juures võimalik on, siis miks mitte teha aasta alguses veidi head.
Ei ole mõtet esimesena tulusid deklareerima kiirustada. Kuigi Maksu- ja Tolliamet on süsteemi parandamiseks palju ära teinud, võib see ikkagi aeglasemalt toimida. Seda seetõttu, et üllatavalt suur hulk inimesi tormab tulusid deklareerima kohe 15. veebruaril (üritatakse veelgi varem ning vahel see ka õnnestub). Enda närvide säästmiseks tasuks asja rahulikult võtta ja seda näiteks paar päeva hiljem teha. Tulumaksutagastus ei jookse eest ära ja liigselt makstud raha saad peagi niikuinii kätte.
Enne deklareerima tormamist tasub seega nii-öelda atra seada ja kõik andmed üle kontrollida. Nagu eelnevalt mainisime, ei ole kõik andmed automaatselt deklaratsioonile kantud. Seega mine oma internetipanka ja saada sealt andmed tasutud intresside kohta deklaratsioonile. Lisaks mõtle kõigile annetustele, mis sa möödunud kalendriaasta jooksul tegid – ehk on neist mõne andmed deklaratsioonilt puudu? Kui esitad deklaratsiooni kellegagi koos, siis tasub uurida, kuidas on võimalik ühel kasutamata jäänud maksuvaba tulu teisel ära kasutada jne.
Kui aga soovid tulumaksuga seonduvast saada väga detailse ülevaate, siis on võimalik tutvuda vastavate seadustega. Näiteks leiab Riigi Teatajast praegu kehtiva tulumaksuga maksustamist käsitleva seaduse.
Kindlasti on paljud näinud filmides või lugenud raamatutest, kuidas mujal elavad inimesed näevad tuludeklaratsiooni esitamisega kurja vaeva. Enamasti tähendab see portsu pabereid paljude lahtritega, millest inimesed aru ei saa. Nii uskumatu, kui see ka pole, käis see vaid mõne aastakümne eest samamoodi ka Eestis. Kel vähegi võimalik, otsis üles tuttava raamatupidaja ja palus talt abi, et deklaratsioon ära täita.
Õnneks on tänapäeval asjad teisiti ja tuludeklaratsiooni jaoks andmete kogumine ning „paberite“ täitmine võtab tundide asemel minuteid. Kui aeg-ajalt tuleb e-riigi toimimise kohta kriitikat, siis tuludeklaratsiooni esitamine ja kiiresti arvele laekuv tulumaksutagastus toimivad laitmatult. See, et deklaratsiooni esitamine on vaid leotud minutite küsimus, muudab paljud välismaalased kadedaks. Ega ei kujutaks ju enam ette virna paberite täitmist?
Kuigi nii sotsiaalmeediast kui ka mujalt internetist võib leida kuhjaga õpetusi selle kohta, mida probleemide korral ette võtta, soovitame pöörduda otse Maksu- ja Tolliameti poole. Mistahes deklareerimisega seotud küsimuse korral helista numbrile 880 0811 või saada teade ameti
e-keskkonna suhtluse rubriigi kaudu. Kui eelistad e-kirjade saatmist, siis võta Maksu- ja Tolliametiga ühendust e-posti aadressil [email protected].