Inflatsioon tühjendab rahakotti? Seitse nippi, kuidas hinnatõusuga toime tulla

Inflatsioon on Eestis kasvanud viimase 25 aasta kõige kõrgemale tasemele. Seda seetõttu, et olukord maailmas on erakordselt keeruline. Koroonapandeemia, sõja ja rohepöörde mõjud on jõudnud kui mitte otse, siis vähemalt kaudselt üha kerkivate hindade kaudu iga inimeseni.

Inflatsiooni pidurdamiseks ei jää valitsejatel ja pankadel palju muud üle, kui nõudlust turul vähendada. Selle eest on Eesti rahandusministeerium juba ka hoiatanud. Nii läheb tavainimesele laenude võtmine kulukamaks, mis omakorda sunnib vähem tarbima.

Mida igaüks ise teha saab?

Riikide ja pankade tegevus kaitseb tarbijaid hullema eest. Ja eks on selge, et mõningal määral tuleb ka leppida, et kiire hinnatõusu perioodil nii palju kulutada ja elu nautida ei saa kui varem. Siiski on olemas mõned nipid, kuidas suure inflatsiooni aeg valutumalt üle elada. Üks on kindel – midagi tuleb teha, sest tegevusetus on kõige halvem lahendus.

1. Mõtle oma kulutused läbi

Kulude kokkuhoid on esimene ja kõige lihtsam samm, mida inflatsiooni korral astuda. Alustuseks oleks tark saada oma väljaminekutest täpne ülevaade – selleks võid kasutada olenevalt eelistusest nii paberit, Excelit või mõnda äppi (nt Mint, Money Lover: Expense Tracker, Easy Budget Planner jne). Edasi on võimalik juba kategooriapõhiselt mõelda, kuidas kulusid vähendada.

 • Hädavajalikud kulutused

Selles kategoorias on kulude kokkuhoid kõige keerulisem. Siiski on valdkondi ja kaupu, mille puhul on hinnatõus olnud väiksem. Näiteks toidu puhul on juurviljade hind tõusnud vähem kui lihast toodetud toidukaupade oma. Kalatoodete hinnatõus on omakorda kiirem muudest lihatoodetest.

On sul olnud unistus kolida kesklinnast eemale või sootuks suurest linnast ära? Kulude kokkuhoiu vaatest on nüüd selleks hea aeg. Väljas söömise asemel võta tööle oma lõuna kaasa ja planeeri toidukorrad nädalaks ette. Muude hädavajalike kulude puhul aitab kokku hoida allahindluste jälgimine ja teise ringi kaupade ostmine.

 • Transport

Kütuse kõrge hind sunnib üle vaatama ka transpordiharjumused. Soeta endale jalgratas või kasuta ühistransporti. Uuri välja, kas sul on võimalus oma sõprus- või naabruskonna sees mõningaid sõite teha mitme auto asemel ühega. Mõtle, kas sinu töövaldkonnas saab kaugtööd teha, et töökohta sõitmise kulud hoopis kaoksid.

 • Meelelahutus

Vaata üle oma arved: millised on sinu püsitellimused, sideteenuste paketid, kindlustused? On neist mõni, millest sa saaksid loobuda või odavamale paketile üle minna?

Mõtle, kas sinu hobisid on võimalik ka väiksemate kulutuste eest harrastada – näiteks kas jõusaali asemel saaks õues või kodus sporti teha. Kuna lennujaamades on niikuinii segased ajad, tee oma reisiplaanid Eesti piires – see hoiab raha kokku ja nii toetad raskel ajal ka kodumaist ettevõtlust.

 • Alkohol ja teised mõnuained

Oled kaua aega otsinud põhjust, miks suitsetamine maha jätta või oma alkoholitarbimist vähendada? Nüüd on selleks inflatsiooni näol veel üks ettekääne, kuna need harjumused pole odavate killast. Proovi osa võtta mõnest väljakutsest – näiteks „Septembris ei joo“. Leia teisi viise, kuidas sotsiaalset suhtlust ilma alkoholita elus hoida: sõpradega ühiselt lauamänge, sportlikke tegevusi või mõnda loovust nõudvat tegevust harrastades.

2. Küsi palgatõusu või teeni lisaraha

Eesti inimesed on üldiselt nutikad ja tihtipeale on kulude kokkuhoidmiseks kõik võimalik juba tehtud. Teine võimalus kiire hinnatõusu ajal toime tulla on leida viise, kuidas teenida lisaraha. Palgatõusu küsimine inflatsiooni tingimustes on levinud praktika ja loodetavasti mõistab sinu tööandja selle vajadust (nipid, kuidas palka juurde küsida, leiad siit).

On ka selge, et kõigil ei ole tööandjaga vedanud. Või oled iseenda tööandja ja näed, et palgatõusuks pole piisavalt finantse. Sellisel juhul tasub mõelda laiemalt oma oskuste ja ressursside peale, et panna need raha teenima.

 • Tööampsud

Kui sinu vabaks ressursiks on aeg, tasub mõelda tööampsude tegemisele põhitöö kõrvalt. Võimalusi selleks vahendavad näiteks Goworkabit.com jt sarnased veebilehed või vastavad grupid sotsiaalmeedias.

Mõned võimalikud tööampsud:

 • lapsehoidmine;
 • hooajalised tööd (näiteks aiasaaduste korjamine);
 • toidukulleri teenuse pakkumine;
 • sõidujagamine;
 • eratundide andmine kooliõpilastele;
 • reklaamtekstide kirjutamine.

 

 • Pane hobi raha teenima

Oskad küpsetada? Või oled osav remonditööde tegija? Mängid mõnda instrumenti? Alati leidub keegi, kellel kuldseid käsi vaja läheb. Tee sotsiaalmeedias postitus, kus enda oskusi reklaamid. Või liitu mõne vastava eriala grupiga ja kuuluta seal.

 • Müü ebavajalik maha

Rasked ajad panevad inimesi teise ringi kaupu ostma. Vaata, kas sul on kodus midagi üleliigset, ja müü see maha – tänapäeval on see imelihtne tänu Facebooki Marketplace’ile ja muudele sarnastele ostu-müügiplatvormide.

3. Ära hoia raha sukasääres või pangakontol

Inflatsioon oli Eestis juunikuus euroala kõige suurem – peaaegu 22 protsenti. See tähendab, et raha, mis sinu pangakontol või madratsi all seisab, on juba praegu üle viiendiku võrra vähem väärt kui aasta tagasi.

graph

Hetkel pole kiire hinnatõusu lõppu veel kusagilt paista ja olukorra jätkudes sulab sinu raske vaevaga kogutud säästude väärtus eriti väikeseks. Vaba raha, mille väärtust soovid hoida, tasub inflatsiooni ajal pigem investeerida. Ära karda – ka väikeste summade kaupa investeerimine on kasulik, kui teemasse korralikult süveneda ja teha otsuseid mitte emotsioonide najal, vaid rahulikult läbi mõeldes ja lihtsatele tarkustele toetudes.

4. Investeeri nutikalt

Investeerimine inflatsiooni ajal on paras kunst. Kindlasti tuleb teha korralikku eeltööd ja saada selgeks, millised suundumused parasjagu turgudel on. Võib aga tuua välja kolm põhitõde, mida kiire hinnatõusu tingimustes investeerimisel silmas pidada.

1. Mõtle pikemas plaanis

Inflatsioon ei ole turul midagi uut. Jää rahulikuks – isegi kui olukord on heitlik ja hinnad muutuvad väga kiiresti, on kõige mõistlikum mõelda suures plaanis. Milliseid tehnoloogiaid ja teenuseid läheb inimkonnal vaja järgmise 20 aasta jooksul? Mis vajadused püsivad inimestel kriisidest hoolimata? Näiteks, kuigi praeguses eriolukorras toovad head tulu nn vanad energiaallikad, nagu nafta või kivisüsi, on pikemaajalisem suundumus siiski roheenergeetikale üleminek. Kui sa pole vilunud börsihai, võid lühemat aega kasumliku aktsia õige müügiaja maha magada ja oma investeeringu kaotada.

2. Hoia raha reaalvaras

Juba läbiproovitud meetod, mis inflatsiooni vastu aitab, on soetada endale väärismetalle, toorainet või kinnisvara. Ka see nõuab tulevikuväljavaadete hindamist ja hinnatõusu suhtes rahulikuks jäämist.

Väärismetallid ja tooraine, millesse praegu investeerida:

 • kuld;
 • hõbe;
 • plaatina;
 • pallaadium;
 • puit;
 • põllumajandussaadused.

Kui sul on vaba kinnisvara olemas, tasub mõelda selle väljaüürimisele – paljud inimesed peavad oma kodu soetamise plaanid hinnatõusu tõttu edasi lükkama ja vajavad selleks ajaks ulualust.

3. Investeeri hädavajalikesse teenustesse

Ka kriisi ajal on inimestel vaja süüa, sooja peavarju ja arstiabi. Inflatsiooni tingimustes on tark investeerida valdkondadesse, mille toodete ja teenuste tarbimine on vältimatult vajalik. Ära investeeri ettevõtetesse, mille ärimudel on üles ehitatud väga kiirele kasvamisele ja suurte laenude võtmisele.

Parimad valdkonnad, kuhu inflatsiooni ajal investeerida, on järgmised:

 • toiduainetööstus;
 • energeetika;
 • kommunaalteenused;
 • jaekaubandus;
 • tervishoid;
 • kinnisvara.

NB! Ära tee inflatsiooni ajal ühte suurt investeeringut, mille alla kõik oma säästud paned, vaid hoia mune mitmes korvis ehk investeeri väiksemaid summasid erinevatesse varaklassidesse.

5. Väldi suuri oste

Kui vähegi võimalik, tuleks kõik suurte laenude võtmist nõudvad ostud inflatsiooni ajal edasi lükata. Kui kogud oma kodu ostmiseks sissemakset, aga näed, et parasjagu jooksevad kinnisvarahinnad su kogumistempost kiiremini eest ära, tasub selle väärtust säilitada mujal kui pangakontol. Kaalu, kas uue auto ostmise asemel oleks tark soetada kasutatud masin või kujunda oma sõiduharjumused ümber. Kui aga suured kulutused on vältimatud, tuleb need teha hoolikalt läbi mõeldes ja leppides, et kõige paremat tehingut hetkel saada ei õnnestu. Kuid üldjoontes on aeg teha väikeseid, ent nutikaid oste, mis suures plaanis kulusid kokku hoiavad.

6. Mõtle tõhusalt ja valmistu talveks

Nende nutikate ostude ja kulude hulka kuulub oma kodu muutmine energiatõhusamaks. On üsna kindel, et Euroopa inimese põhiline mure sellel sügistalvel saab olema energia kõrge hind. Energiakulude pealt aitavad kokku hoida aga näiteks lihtsad remonttööd, nagu

 • ventilatsiooni- ja/või küttesüsteemi puhastamine või uuendamine;
 • õhulekete tuvastamine ja parandamine;
 • vanade uste ja akende väljavahetamine;
 • katusealuse, fassaadi või vundamendi soojustamine;
 • päikesepaneelide soetamine.

Peale keskkonna hoidmise teeb energiatõhus kodu pikemas plaanis heateo ka sinu rahakotile. Näiteks ainuüksi fassaadi soojustamisega võid hoida küttekuludelt kokku kuni 40 protsenti.

Samuti tasub üle vaadata muud energiakulukad eluvaldkonnad. Ehk on sul näiteks võimalik oma sõiduvahend või kodumasin välja vahetada mõne energiasäästlikuma vastu.

7. Vabane vanadest laenudest                                 

Viimase kümne aasta jooksul on pangalaenude võtmine olnud väga soodne, kuna keskpankade rahatrüki poliitika on hoidnud intressimäärad väga madalal. Nüüd on aga kiire inflatsiooni tõttu ajad muutunud. Euroopa Keskpank plaanib esimest korda 11 aasta jooksul tõsta intressimäära 0,25% ning on üsna kindel, et sügisel tõuseb see veelgi. Seetõttu tõuseb ka euribor, millega on seotud paljude suurte laenude intressimäär.

See tähendab, et kui sul on parasjagu mõni pangalaen, mis tundus varem soodne, on oht, et see muutub lähiajal kallimaks. Tasub leida viise, kuidas järelejäänud laenusumma kiiremini tagasi maksta. Samuti tuleb uute laenude võtmisel väga põhjalikult läbi mõelda, mil moel muutunud asjaolud seda mõjutada võivad. Mõtle, kas tasub suure laenu asemel võtta mõni väiksem, ja kaalu, kas fikseeritud intressimääraga laen võib olla sulle kaugemas perspektiivis kasulik.

Siinsed nipid on pigem soovituslikud ja ei tasu muretseda, kui sul neid kõiki korraga järgida ei õnnestu või võimalik pole. Lõpuks jääb siiski igaühe otsustada, kuidas neid oma senise elukorraldusega kokku sobitada. Tasub ka mainida, et inflatsioon võib olla väga ettearvamatu ja täielikku kaitset selle vastu alati ei leidu. Küll tasub alati mõelda sellele, kuidas riske maandada.

Lõpetuseks aga tuleb meeles pidada, et isegi kõige raskemas olukorras ei tasu kaotada inimlikkust. Nii ei ole tark inflatsiooni ajal absoluutselt kõigist kulutustest hoiduda, vaid tuleks jätta mõned rõõmud ka ellu alles. Elame ju ikkagi üks kord. Nutikat meelt ja jaksu hinnatõusuga toimetulekuks!

Sorry, there are errors on the page: