Kuidas õpetada lastele rahatarkust?

Me kõik teame, et lapsed kuulavad, vaatavad ja õpivad oma vanemate pealt kogu aeg. Kas sa teadsid, et see, kuidas lapsed haldavad raha hilisemas elus on otseselt mõjutatud sellest, mida nad hetkel vanematelt õpivad? Loo oma lastele edukas rahaline tulevik, rääkides nendega rahast.

Räägi rahast juba varakult

Mida peab väike laps teadma raha kohta? Noh, mitte just palju. See aga ei tähenda, et nad ei õpi juba seda, kuidas maailm töötab ning rahakontseptsiooni teadmine on oluline õppetund. Forbes’i artikkel avaldas uuringu, kus näidati, et lapsed mõistavad põhilist rahakontseptsiooni juba 3-aastaselt ning nad moodustavad rahaharjumused juba 7-aastaselt.

Raha tutvustamiseks võib kasutada lõbusaid mänge. See aitab mitte üksnes arendada matemaatilist mõtlemist, vaid aitab ka mõista asjade ostmise põhimõtet. Proovi rollimängu, ostes ja müües lapsele mänguasju. Kui laps on vanem, võta ta poodi kaasa ja selgita, kui palju asjad maksavad ning kust tuleb raha, millega nende asjade eest maksta.

Õpeta säästmist

Me kõik teame, et raha ei kasva puu otsas. Enamikel inimestel on teatud rahasumma, mida saab teatud aja jooksul kulutada. See tähendab, et raha saab otsa ja vahel tuleb raha säästa selleks, et osta midagi vajalikku. Vahel tuleb ka raha laenata, et maksta suuremate ostude eest kiiremini.

Need on olulised õppetunnid, mida lapsele õpetada. Raha on piiratud koguses. Kui laps aga tahab väga midagi osta, võib ta raha koguda. Kui sa annad lastele taskuraha, võid neid julgustada raha koguma hoiupõrsasse, et nad saaksid hiljem osta endale mõne mänguasja. Aita lapsel raha lugeda, näidates talle, kuidas raha muudkui koguneb aja jooksul tasapisi.

Ava lapsele pangakonto

Sularaha ja mündid ei ole enam väga populaarsed. Neil on küll endiselt väärtus, kuid digitaalne ajastu mõjutab juba ka väikseid lapsi ning nad ei näe enam paberraha nii tihti kui vanemad generatsioonid seda nägid.

Paljud lapsevanemad avavad lapsele pangakonto, et sinna koguda raha või kanda kingiraha. See on hea viis, kuidas vanem laps saab õppida pangakontode kohta ning mõista, et see on raha, mida hiljem kasutada. Kui sa tahad, et laps saaks mingi hetk seda kontot ka kasutada, võid teha oluliste säästude jaoks eraldi konto. Niiviisi on sul kui lapsevanemal selge eristus selle osas, kuidas raha kasutatakse.

Miski ei ole tasuta - isegi kommid maksavad

Paljud lapsevanemad annavad järgi lapse viimase minuti soovile osta midagi kassalindi juurest. Või peavad nad kauplema lapsega, et too ei ostaks kommi, mis lapsele silma jäi. Miks nii? Lisaks sellele, et lapsevanemad ei taha, et laps tarbiks üleliia suhkrut, mõistame me, et tegemist on ebavajaliku väljaminekuga.

Kui räägid lastele rahast, on väga oluline, et sa tooksid välja selge põhjuse, miks sa teatud asja ei saa osta. Või lase neil kasutada nende enda taskuraha, selgitades, kui palju see ost nende taskurahast ära võtaks. Lugege koos kokku, palju jääks raha alles pärast ostu tegemist. Aita lapsel piirata selliseid impulsioste, ükskõik kui väikesed need ka poleks.

Sorry, there are errors on the page: