Kuidas ja millal anda oma lapsele taskuraha?

Taskuraha on üks esimesi võimalusi, kuidas laps arendab välja oma suhted rahaga, õpib finantside haldamise põhiteadmisi ja arendab välja oskuse raha hinnata.

See, kui palju taskuraha sa peaksid andma ning millal ja miks seda anda, on kõik olulised küsimused, mida sina lapsevanemana pead otsustama. Allpool aitame sul nendele küsimustele vastata.

1. Millal?

Selle kohta reeglid puuduvad. Taskuraha tegelik väärtus pole pelgalt rahaline, see on ka viis õpetada oma lapsele raha mõistmist ja väärtustamist ning seda, miks ja kuidas ta taskuraha teenimist väärib.

Kui sa otsustad, et käes on õige aeg oma lapsele taskuraha anda, siis tähistab see selle ajastu lõppu, kus sinu laps peab sinult midagi küsima kui tal mingi asja järele soov on. Selle asemel arendab ta välja iseseisvust.

Ei ole kindel, millal oma lapsele taskuraha anda? Soovitame sul selgitada oma lapsele seda, mis taskuraha on ja seejärel küsida temalt, kas ta tunneb, et ta on valmis taskuraha välja teenima - koos vastutusega, mis sellega kaasneb.

2. Milleks?

Taskuraha andmise eesmärgiks peaks alati olema soov õpetada oma lapsele põhitõdesid vastutusest ja sõltumatusest, kuid mitte kunagi mõne negatiivse sõnumi edastamine - näiteks "nii mu poeg, siin on 10 eurot, osta mida iganes soovid, kuid palun ära tüüta oma ema ".

Taskuraha õpetab sinu lapsele seda, kuidas raha teenitakse - näiteks vastutasuks majapidamistööde tegemise eest. Samas jällegi paljudes peredes ei maksta lastele majapidamistööde tegemise eest, kuna arvatakse, et see on igapäeva elu osa ja neid töid peaksid nagunii lapsed harjuma tegema. Küll aga saab lastele mõelda mingeid muid tegevusi, mille eest taskuraha maksta, kui majapidamistööde eest maksmine läheb teie pere põhimõtetega vastuollu.

3. Kui palju?

See võib olla keeruline paljude vanemate jaoks. Parim viis sellele lähenemiseks on alustada väikselt ja suurendada summasid lapse vanemaks saades.

Esialgu võib taskuraha summa olla lihtsalt piisav selleks, et osta kommi või maiustusi. Samas kui sinu laps saab vanemaks, saab taskuraha summat suurendada, et osta raamatuid, arvutimänge või riideid.

Taskuraha teenimine õpetab sinu lapsele ka millegi soovitu jaoks raha säästmise olulisust.

4. Kui tihti?

Taskuraha andmise sagedus sõltub lapse vanusest ja sellest, millele ta oma raha kulutama hakkab. Jällegi on hea mõte alustada väiksemate summadega, kuid maksta seda regulaarsemalt.

5. Mille jaoks?

Paljud vanemad mõtlevad sellest, kas taskuraha ja selle summa peaks põhinema preemia/karistuse süsteemil - nt koolis saadud hinnete, koduste kohustuste täitmise, hea või halva käitumise jne eest.

Me ei soovitaks taskuraha jaoks preemiate/karistuste süsteemi. Ent taskuraha teenimine näiteks majapidamistööde tegemise eest on sageli hea lähenemine, sest see õpetab lapsele nii aitamise olulisust kui ka töötamise ja palga teenimise tähtsust.

Sorry, there are errors on the page: